Memur ve Emekliye Son 10 Yılın En Büyük Zammı Geliyor!

Milyonlarca memur ve emekli 3 Temmuz tarihinde açıklanacak enflasyon verisini bekliyor. Eldeki veriler hesaplanınca enflasyon farkına göre memur ve emekliye son 10 yılın en büyük zammı geliyor. Peki ne kadarlık bir zam bekleniyor? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Memur ve Emekliye Son 10 Yılın En Büyük Zammı Geliyor!

Merkez Bankası anketlerine göre yılın ilk yarısında enflasyonun yüzde 7.27 yükseleceği bekleniyor. Buna göre de memur ve emeklerinin maaşlarına da enflasyon artışına göre bir zam yapılacak. Eldeki verilere göre memur ve emeklilere son 10 yılın en büyük zammı yapılmış olacak. 3 Temmuz tarihinde ise enflasyon farkı açıklanacak. Peki emekli ve memurlara verilecek zammın yüzdesi netleşti mi?

İŞTE DETAYLAR

Merkez Bankası anketlerine göre enflasyonun yüzde 7.27 yükselecek. buna göre de SSK ve Bağkur emeklilerinin Temmuz zammı 7.27, memur emeklilerinin ki ise 6.77 olacak. 2018 yılının ilk 5 aylık sürecinde enflasyon artışı 6.39 olmuştu. Bu oran ise son 10 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçmişti. Bu da şu demek oluyor: Haziran ayında enflasyon farkı yüzde 0 olsa bile kamuda görev alan personellerin maaşlarına Temmuz ayında enflasyon farkı artışı yapılacak anlamına geliyor. 1 Temmuzdan itibaren yüzde 2.39 luk enflasyon farkı artışı durumunda genel maaş zammı oranı ile birlikte maaş artışı oranı tam yüzde 5.89 olacak. Haziran ayında enflasyon artış gösterirse ve bu artış oranı da dahil edilmesi ile birlikte maaş artışının yaklaşık yüzde 7 olması da ihtimaller arasında bulunuyor.

YORUM EKLE