Memur ve Emeklileri İlgilendiren Enflasyon Oranları Açıklandı!

Memur ve emeklileri ilgilendiren Mart ayına ilişkin enflasyon oranları belli oldu. Enflasyon oranının belli olması ile maaşlara yansıyacak zam oranları ne durumda ? İşte detaylar.

Memur ve Emeklileri İlgilendiren Enflasyon Oranları Açıklandı!

Tüm dünya gibi salgınla mücadele eden ülkemizde de ekonomi başta olmak üzere sağlık ve sosyal alanlarda da birçok kişi zor zamanlardan geçiyor. Bu noktada özellikle mal ve hizmetlere olan taleplerde de bazı sektörlerde artış beklenirken bazılarında ise düşüş bekleniyordu. Özellikle birçok memur ve emeklininim merakla beklediği enflasyon oranları ise bugün itibari ile açıklandı. Korona günlerinin ilk enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK, mart ayına ilişkin enflasyonunyıllık %11,86, aylık %0,57 artış gösterdiğini açıkladı.

Enflasyon Arttı

TÜFE'de 2020 yılı mart ayında bir önceki aya göre %0,57, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,29, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,86 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,33 artış gerçekleşti.TÜFE'de 2020 yılı mart ayında bir önceki aya göre %0,57, bir önceki yılın aralık ayına göre %2,29, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,86 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,33 artış gerçekleşti. En yüksek ürün grupları ise alkollü içecekler, tütün ve çeşitli mal ve hizmet grupları oldu. Aynı zamanda en yüksek azalış %1,91 ile ulaştırma grubunda oldu. Artışın yüksek olduğu gruplar sırasıyla, %2,78 ile sağlık, %1,95 ile gıda ve alkolsüz içecekler

Enflasyon Zammı Ne Olacak?

İlk 6 için maaşlara zam yapılmasına ilişkin durumda ocak ve şubat aylarına ilişkin rakamlar şu şekildeydi. TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı enflasyonu yüzde 1, 35, şubat ayı enflasyon oranı ise yüzde 0, 35 şeklindeydi. Bu noktada 2 ayda toplamda yüzde 1,70’lik bir enflasyon artışı olmuştu. Bugün açıklanan mart ayına ilişkin yüzde 0,57 enflasyon oranının eklenmesi ile 3 aylık enflasyon oranı toplamda 1,70 + 0, 57 olarak yüzde 2,27 olmuş oldu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Güvenlik
Güvenlik - 3 yıl Önce

Mahallede canla başla çalışan belediye temizlik iscilerini goruyorum onlar herkesin attığını temizliyor isleri çok zor . Ben yatılı kurumdayım Allahım bu devlete zeval vermesin . Kimseye muhtaç yasatmasin. Ben bu hükümete güveniyorum unutmayacaktır madur vatandaşı. Banada çok zor bu hayatın yükü ama hiç işi olmayanlar . Içim acıyor.. önce Allah sonra devletimiz milletimize yardım etsin insAllah

Durdane karaoglu
Durdane karaoglu @Güvenlik - 3 yıl Önce

Amin kardeşim

ahmet
ahmet - 3 yıl Önce

sadece market raflarına bakarak bilen enflasyonun bunun on katı olduğunu görebiliriz