Memur Ve Emekli Zam Oranları Belli Oldu!

Memurlara yapılacak olan zam oranı sonuçlandı.2016 yılı içerisinde memurlara yüzde 6+5,2017 yılında ise yüzde 3+4 olarak maaş arttırımı uygulanacak.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 2016’da kümülatif olarak yüzde 11.3 oranında yansıyacağını ifade etti.

Memur Ve Emekli Zam Oranları Belli Oldu!

Memurlara yapılacak olan zam oranı sonuçlandı.2016 yılı içerisinde memurlara yüzde 6+5,2017 yılında ise yüzde 3+4 olarak maaş arttırımı uygulanacak.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik  2016’da kümülatif olarak yüzde 11.3 oranında yansıyacağını ifade etti.

 

Memurların toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşmaya göre, memur ve memur emeklilerine 2016 yılında yüzde 6+5, 2017 yılında ise yüzde 3+4 oranında zam yapılacak.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 3 milyon memur ile 2 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlandığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde kamu genelini ilgilendiren 40, hizmet kollarını ilgilendiren 169 konuda mutabakat sağlandı. Toplu sözleşmeyle kamu görevlilerinin aylıklarında 2016’da kümülatif yüzde 11.3, 2017’de kümülatif yüzde 7.1 artış yapıldı. İlave olarak her iki yılda da enflasyon farkı kamu çalışanlarına ayrıca ödenecektir.”

 

 

Öğretmenlere zam

 

Bakan Çelik, birçok iyileştirmenin yapıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“2005’ten sonra göreve başlayan 1 milyon 200 bin memura ilave bir derece verilecek. 850 bin öğretmene 2016’da aylık brüt 98 liraya kadar, 2017’de aylık brüt 140 lira nöbet ücreti ödenecek. Sınavlarda görevlendirilen öğretmenlerin sınav ücretleri 58 liradan, 132 liraya çıkartıldı. sağlık personeline döner sermayeden yapılan ödemelere ilişkin tavan oranı artırıldı, hemşirelere döner sermayeden 180 liraya varan artış sağlandı. Fiili hizmet zammı talebi için bilim kurulu oluşturulacak.”

 

4/C’lilere kadro yolu

Memur gibi vazife ifa eden işçilerin sözleşmeli personel pozisyonuna veya kadroya geçirilmesi konusunda yasal düzenleme yapılması yönünde karar alındığını bildiren Çelik, şöyle konuştu:

“4/C’li geçici personele 150 lira ek ödeme yapılacak. Yurtdışında görevli sözleşmeli personele aile yardımı verilecek. Eş durumu tayinlerinde sigortalılık şartı 1 yıla indirildi. Şef, mübaşir, sivil savunma uzmanı, KİT’lerdeki mühendis ve mimarlar ile koruma ve güvenlik görevlilerinin tazminatlarında ilave artış sağlandı. Tapu, vergi dairesi ve sosyal güvenlik merkezlerindeki personele fazla çalışma ücreti getirildi.”

Memur-Sen Genel Başkanı ALİ YALÇIN da, “Tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Tüm hizmet kollarında mutabakatın imzalandığı bir toplu sözleşme oldu” dedi.

 

Emekli aylıkları 100 lira artacak

Maaş artışına ilave olarak kamu emeklilerine bir müjdeleri daha olacağını bildiren Çelik, “2015’in eylül ayından geçerli olmak üzere memur emeklilerimizin tazminatlarında yapacağımız düzeltmeyle memur emekli aylıklarında ortalama 100 lira artış sağlanacak. Böylece 2016’da yapılan yüzde 11.3 oranındaki artışla birlikte en düşük memur emekli aylığı 2016’da yaklaşık yüzde 19.1 oranında artmış olacak. Bu artışlarla yeni emekli olacak memurlarımızın emekli ikramiyelerinde de 2016 yılı başında ortalama 3 bin 765 lira artış olacaktır” diye konuştu

 

‘Cuma saati’ için çalışma  

Bakan Çelik, cuma günleri öğle tatiline ilişkin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde düzenleme yapılması yönünde çalışma başlatılmasına karar verildiğini

açıkladı.

 

 

‘Kuşa benzedi’

 

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası (EKSEN) üyesi bir grup, toplu sözleşmeyi protesto etti. Nasrettin Hoca’nın, “Şimdi kuşa benzedin” fıkrasından esinlenen grup, Kızılay Güvenpark’ta biraraya geldi. Nasreddin Hoca kılığına giren bir protestocu, memur ücretlerinin yer aldığı çizelgeyi makasla keserek, “Şimdi kuşa benzedin” dedi.

Milliyet

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE