Memur Maaşı ve Emekli Maaşı Zammı Belli Oluyor!

Toplu sözleşme ile 2020 yılının 2. maaş zamlarının yanı sıra enflasyon rakamları ile maaş artışları netlik kazanacak. Memur maaş artışı ve emekli maaş artışı ne kadar olacak belli oluyor.

Memur Maaşı ve Emekli Maaşı Zammı Belli Oluyor!

Emekli maaşı ile memur maaşı zammı belli oluyor!

Kamu kurumlarında görev yapan devlet memurlarının maaş zammı enflasyon artışı için geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aylık olarak açıklanan tüketici fiyat endeksi memur maaşı enflasyon artışını belirliyor. Bilindiği gibi Ocak, Mayıs ayları aralığında açıklanan TÜFE rakamlarının 2020 yılı Temmuz ayı zam tutarı olan yüzde dörtlük oranı aşarken Haziran ayında ortaya çıkacak olan TÜFE'nin 0,57 sınırını geçmesi ya da sabit olması durumlarında maaşa ekstra bir artış olarak yansıyacak.

Emekli maaşı artışı bekleyen SSK Bağ-kur emekli sandığı Temmuz ayı Enflasyon rakamı oranında artış beklemektedir. Ekonomistler yeni açıklanacak olan TÜFE rakamlarının 0,70 olarak beklediklerini ifade etmekteler.

MAAŞ ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK her ayın üçünde enflasyon rakamlarını açıklamaktadır. 3 Temmuz 2020 Cuma günü TÜİK TÜFE tüketici fiyat endeksi rakamlarını açıklayacak. Öncekilerde açıklanan rakamlar toplamı 4,57 olmuştu. Mayıs ayında ise 1,36 olarak açıklandı.

İŞİN OLSA

YORUM EKLE