Mehmet Şimşek'den Esnafa Açıklama

Mehmet Şimşek ekonomide küresel rekabetin yaşadığı bir dönem içerisinde olduklarını söyleyerek ülke içinde esnafımızı zorlayan bir çok akım var diye esnaflara yönelik açıklamalar da bulundu. İşte ayrıntılar…

Mehmet Şimşek'den Esnafa Açıklama

Mehmet Şimşek'den Esnafa Açıklama

Şimşek ve Ak Parti milletvekilleri Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi'nin genel kuruluna gitti. Toplanan genel kurulda konuşan Bakan Mehmet Şimşek küresel rekabetin yaşandığı bir dönemde olduklarını belirtti. Türkiye'de esnafı zorlayan birçok akım olduğunu kaydeden Mehmet Şimşek şunları belirtti.

Bu durum aslında sadece Türkiye'ye özgü bir şey değil. Bütün dünyada esnafın karşı karşıya olduğu sorunlar oluyor. Sorunları aşmak için çok iyi hatırlıyorum 3D dediğimiz kapsamlı bir çalışmayı bir kabine üyesi olarak kendimde görmüştüm. Bu yüzde esnafımızın desteklenmeye ihtiyacı var. Bizim esnafımızın değişim dönüşümünü başarması için mutlaka güçlü desteğek gerekiyor. Yani bu doğrultuda da çok yol aldık. Kredi üst sınırı bugün esnaflar için 75 bin ile 150 bir arasında rakamlar da. Buda çok değil 12 yıl önce bu 5 bin tutarındaydı. Hemen hemen 30 kat bir artışı ifade eden kredi üst limiti anlamında çok önemli bir destek olyor buda. Bizler esnafımıza kredi kullandırma anlamında çok mesafe aldık. Daha önce 2002 yılında esnafımıza kullandırılan kredi 153 milyon'du. Geçtiğimiz sene bu rakam 13 milyar 6 milyon liraya ulaştı ve tabiri caizse 90 kata yakın ciddi bir artış var ve hakikaten yararlanan esnaf sayımızda da ciddi bir artış meydana geldi. Yaklaşık 63 bin esnafımız yararlanıyorken geçen sene 328 bin bu kredi imkanından yararlanabildi.

Ülkemizin batılı gelişmiş ülkeler arasındaki mesafeyi kapatması gerektiğini belirten Bakan Şimşek bu Türkiye'nin doğusu ve güneydoğusu ile Türkiye'nin batısıyla arayı kapatması için çok çaba sarf ettik. Ayrıca teşvik sistemlerini yeniden düzenledik ve Türkiye'nin batının gelişmiş ülkeleri ile arayı kapatması gerekiyor. Bizler için bu çok önemli bir hedef diye açıkladı..

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE