Maliye Bakanı Şimşek Merkez Bankası için Konuştu

Mehmet Şimşek enflasyonla mücadelesinde Merkez Bankası'na yardımcı olmak gerektiğini vurguladı ve bu da sıkı maliye politikasıyla olur diye açıkladı. İşte ayrıntılar…

Maliye Bakanı Şimşek Merkez Bankası için Konuştu

Maliye Bakanı Şimşek Merkez Bankası için Konuştu

Bakan Şimşek Forum İstanbul 2015 Kritik Eşik Açılım ve Dönüşüm Zamanı Konferansı'nın ikinci gününde açılış konuşmasını üstlendi. Bakan konuşmasında cari açığa dikkat çekerek cari açığımız bulunuyor. Bu yüzden yapısal reformlarla cari açığı daha yönetilebilir bir noktaya çekene kadar ikiz açığa toleransımız bulunmuyor ve ikiz açık aslında krize davetiye demektir diye açıkladı. Ayrıca enflasyonla mücadelede Merkez Bankası'na yardımcı olmamız lazım elini güçlendirmemiz gerekiyor ama buda sıkı maliye politikasıyla gerçekleşebilir. Yani bu anlamda daha kat edecek çok mesafemiz bulunuyor. Geniş kapsamlı bir reform programı belirledik. Açıklamış olduğumuz bu reform programının bazı unsurları için kaynağımızın olması lazım. Aslında biz kamu maliyesindeki sıkı disiplinle önümüzdeki dönemde uygulayacağımız reformalar için mali alanı oluşturuyoruz. Ayrıca enflasyonun çok uzun yıllar yüksek seyrettiğine işaret eden bakan enflasyonu tek haneye indirdik ama hedefimiz düşük tek hane tabi ki geçici bazı faktörlerin etkisiyle enflasyon geçen sene yükseldi ve bu yıl tekrar düşüş trendinde diye açıkladı ve şu değerlendirmeyi yaptı:

Eğer çekirdek enflasyona bakarsanız şu anda yüzde 7,1 Muhtemelen enflasyon bu çerçevede en azından bu sene için böyle gidecek diye planlıyorum. Bu enflasyonu etkileyebilecek birkaç faktör bulunuyor. Türk lirasında'ki değer kaybı olumsuz ve gıda fiyatları yüksek seyretmeyi sürdürüyor. Bu sene Ekim-Nisan arasında milimetreye düşen yağış miktarına baktığımız zaman geçe seneye göre yüzde 60'ın üzerinde bir artış görünüyor. Geniş vadeli Türkiye ortalamalarına göre de yüzde 12'lik artış bulunuyor. Yağış açısından bu sene tarımsal hasıla açısından son derece olumlu bir yıl olacak tabi eğer don olmazsa. Bu senenin ikinci yarısında bunun gıda fiyatlarına yansıyabileceğini sanıyorum. Buna istinaden gıda fiyatları enflasyonu aşağı çekecektir ve her ne kadar ilk çeyrekte olumsuz etkilemiş olsa da baz etkisi olumlu iç talep ılımlı emtia fiyatları da bir düşüş söz konusu olacaktır diye açıkladı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE