Maliye Bakanı Şimşek Dolar Kurunu Mayınlı Alana Benzetti

Günlerdir dolarla yatıp kalkan ülkemizde dolara bir değerlendirme de Maliye Bakanı Şimşek’ten geldi. Kur konusunu mayınlı alana benzeten Şimşek, kısa vadeli öngörü yapmanın imkansız olduğunu dile getirdi. İşte ayrıntılar…

Maliye Bakanı Şimşek Dolar Kurunu Mayınlı Alana Benzetti

Maliye Bakanı Şimşek Dolar Kurunu Mayınlı Alana Benzetti

Maliye Bakanı Şimşek kısa vadeli öngörü yapmanın imkansız olduğunu söylediği kur konusunda mayınlı alan benzetmesi yaptı. Son 1 yıl içerisinde doların endeks olarak yüzde 22 değer kazandığını söyleyen Şimşek, doların dünyanın büyün para birimlerine karşı değer kazandığını dile getirdi. Son 1 haftada diğer günlere oranla Türk Lirasının daha fazla baskı altında olduğunu dile getiren şimşek, Türkiye ile benzer ülkeler arasında bir fark olmadığını söyledi.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin kamu tasarrufu alanında önemli bir başarı kaydettiğini söyleyerek, kendilerinin de tasarruf oranlarını nasıl çıkaracakları hakkında bir program yaptıklarını söyledi. Programın kendilerinin öngördüklerinden daha hızlı işlediğini söyleyen Şimşek, geçen şene büyümenin yüzde 15 olduğunu söyledi. Özel sektör ve kamu sektörünün tasarrufunu ayrı ayrı değerlendirdiklerini dile getiren Şimşek, Kamu tasarrufu olarak bakarsak kamunun tasarrufları 2002 yılında milli gelire oran olarak eksi yüzde 5'ti ve biz ona artı yüzde 3 ekledik dedi. Bu rakamlar milli gelirin 8 puan iyileşmesi anlamına geldi. Kamunun tasarrufunun çok iyi olduğunu söyleyen Şimşek, kamunun masraflarında büyük kısıtlamalar olduğunu hatırlattı. Bakan Şimşek bu durumun Ak Parti’yi en çok eleştirenlerin bile gözünden kaçmadığını söyledi. Türkiye’de olan cari açığa engel olmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Şimşek, Cari açığı bugünkü seviyelerin de altında tutacağız diyerek açıklamasını tamamladı.

YORUM EKLE