KYK Kredi Borçları İçin Kanun Teklifi Verildi! Borç Erteleme Gelebilir mi?

Kredi Yurtlar Kurumu kredi kullanan öğrenciler için sevindirici gelişme yaşandı. Buna göre KYK kredi borçlarının ertelenmesini ön gören kanun teklifi veren Milletvekili Ahmet Akın, borcu bulunan öğrencilerin taksitlendirme ve erteleme umudunu arttırdı. İşte yeni gelişmeler.

KYK Kredi Borçları İçin Kanun Teklifi Verildi! Borç Erteleme Gelebilir mi?

KYK kredisi kullanan öğrencileri yakından ilgilendiren gelişmeye göre Yükseköğrenim kredi ve yurt hizmetleri kanunda değişiklik teklifi verildi. 

Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın TBMM'ye sunduğu kanun teklifine göre son dönemde ekonomi gelişmelerin etkisi ile öğrencilerin kredi borçlarının ertelenmesini ön görüyor. 

351 sayılı Yükseköğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Kanunda istenilen değişiklik teklifinde gerekçe olarak TÜİK işgücü istatistiki oranlarına göre işsizlik oranının 17,1 olduğunu, Üniversiten mezun olanlardan 4 mezundan bir kişisin işsiz olduğu, doğan mağduriyetlerin giderilmesi için kanun teklifinin hazırlandığı belirtildi. 

Sunulan kanun teklifine göre öğrenim kredisi işe başlama tarihinden itibaren 2 yıl ertelenmesi istenildi. 2 yıl erteleme süresinde bir keş işsiz kalanların borucun yeniden ertelenmesi öngörüldü. 

İŞTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI ÖN GÖRÜLEN MADDE;

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2018, 08:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükran
Şükran - 2 yıl Önce

Nereye başvurmanız gerek