KYK Borcu Olanlar Dikkat! Kredi Borçları Mart Ayından Önce Silinecekmi?

Yüksek öğrenimlerinde Kredi Yurtlar Kurumu kredisi KYK borcu bulunan adayların merakla sorduğu KYK borcu silinecek mi? KYK borç ödeme planı nasıl yapılandırılır? öğrenim kredi ile ilgili merak edilenler haberimizde.

KYK Borcu Olanlar Dikkat! Kredi Borçları Mart Ayından Önce Silinecekmi?

KYK borç silinmesi bekleyen öğrenciler sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaktalar.

Öğrencileri maddi olarak desteklenmek öğrenimlerine sosyal gelişmelerine destek olmak amacıyla öğrenim süresince kredi bursu verilmekte. Ödeme planı belirlenen borçlular kredi taksitlerini her ayın son iş gününden önce ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca ödeme ertelemesi için e-devlet üzerinden erteleme talebinde bulunabilmekteler. Endeks uygulanmak suretiyle birer yıllık süreyle erteleme yapılması mümkün olmaktadır.

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

Yükseköğrenim gören öğrencilerin yoğun olarak kullandığı ve daha sonraki dönemlerde ödemek üzere alınan KYK borcu silinecek mi diye adaylar tarafından sorulmakta. KYK borç ödemeleri adayların öğrenimlerinin tamamlanmasının ardından yapılmakta ve öğrenciler, öğrenimlerini tamamladıklarında ve iş hayatına geldiklerinde bu ödemelerde zorlandıklarını belirtmekteler. Tüm bunlarla birlikte TBMM'de Adana Milletvekili Müzeyyen Şener konuyu meclise taşıyarak öğrencilerin karşılıksız burslardan yararlandırılması gerektiğini belirterek bazı açıklamalarda bulundu.

TBMM'de gündeme gelen ve soru önergesi cevaplanmayı bekliyor. Diğer yandan  meclise taşınan öğrencilerin kullandığı KYK bursu ve öğrenim kredilerinin geri ödemesi konusunda seçim öncesinde yeni bir çalışma yapılarak KYK borç silinmesi yapılabilir. Sosyal medya üzerinden de pek çok mezun eski borçların affedilmesini istemekte.

EVLENİNCE KYK BORCU SİLİNİRMİ

Borçtan kurtulmak isteyen pek çok öğrenci KYK geri ödemesi evlenince silinir mi diye sormakta. Evlilik durumlarında kyk öğrenim bursu silinme gerçeği yansıtmamaktadır. Fakat bu konu daha önce meclis kürsüsünde getirilmiş olup herhangi bir gelişme yaşanmamıştır. Borçluların bu borcu evlilik nedeniyle silinmesi ya da ertelenmesi söz konusu olmamaktadır.

GERİ ÖDEMESİZ BURS;

Ayrıca 2019 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu burslarının ödemesiz olarak öğrenim bursuna dönüştürülmesi gerektiği pek çok kesim tarafından gündeme getirilmekte. Fakat bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı ve gelişmeler olduğunda bilgilendirmeye devam edeceğiz. Gelişmeler olduğunda anında haberdar olmak için İşin olsa mobil uygulamasını indirebilirsiniz.

İşin olsa mobil uygulaması

İŞİN OLSA

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
LALİHAN
LALİHAN - 2 yıl Önce

Gerçekten artık silinsin bu borcu odeyemiyuruzzz is güç yok

##
## - 2 yıl Önce

Yaa ne olur silin odeyemiuoruzz

Mehmet ilhan
Mehmet ilhan - 2 yıl Önce

Kyk borçlarının bir an önce silinmesini istiyorum.kyk borclarını ödeyenlerinde geri ödemesini talep ediyorum.iki öğrencim var bitisi okulu bitirdi evledi.13000tl borc ödedim ikinci öğrencide ayda 500yl kyk bursu alıyor 4yıl burs alacak toplsm 25 000 tl geri ödemedi çıkıyor.bu bursların ksrsıklıksız verilmesini.istiyoruz.ögrencinin nesi varki versin iş yok güç yok.lütfen borcları diliniz.yoksa oy moy yok

Rabia
Rabia - 2 yıl Önce

Aylardır takip ediyoruz secim öncesi inşAllah silinir ödeyemiyoruz iş yok olsa da 3 kuruş veriyorlar geri istenmesi için şartların da iyileştirilmesi gerek.

Zehra
Zehra - 2 yıl Önce

Biz essek gibi calistik odedik. Alirken hic kimsenin sesi cikmiyodu almasaydiniz. Kimse size zorla vermedi o krediyi. Bende 3 kurusa calisiyorum yeri geldi ac durdum ama odedim.

nazlı
nazlı @Zehra - 2 yıl Önce

haksızsın kardesim senin zamanınla simdi ki zaman cok farklı bi domates 10 tl. benim yurt ucretim 285 tl bir kitap parasi 500 tl. devlete borclandığımız gibiii cevreyede borclanıyoruz napalım intihar mı edelim. calısıp ödeyın diyosun. iş var mııı??? oturdugun yerden sallaması kolay.

Şifa
Şifa - 2 yıl Önce

Universite 2 yillik megzunum bnde kendime uygun is bulamadim 2020 de odeme basliyack napacam bilmiyorum insAllah borclar silinir

İsimsiz
İsimsiz - 2 yıl Önce

Ne zamandan beri hep silinsin diye bekliyoruz ama silinene kadar ödemiş olucaz hepsini

ANKARALI
ANKARALI - 2 yıl Önce

SİLİNMESİ İÇİN DUA EDİYORUM LÜTFEN BU İSTEĞİMİZE SES VERİN