KYK Borçları Silinmesi İçin Detaylı Kanun Teklifi Hazırladı! Görüşmeler Yapılacak

Cumhuriyet Halk Partisi CHP tarafından KYK borçlarının silinmesi için çok detaylı kanun teklifi hazırlandı. Görüşmeler haftaya başlayacak.

KYK Borçları Silinmesi İçin Detaylı Kanun Teklifi Hazırladı! Görüşmeler Yapılacak

Ülkemizde bilindiği üzere son haftalarda sık sık Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK'nın öğrencilere sunmuş olduğu krediler gündeme gelmektedir. Buna göre milyonlarca üniversite öğrencisi KYK'nın vermiş olduğu borçları zamanında ödeyemediği için yasal takibe takıldı ve icra başlatıldı. İlgili icralar hükümet tarafından yapılan düzenleme ile iptal edildi ancak öğrenciler borçları ödemekte oldukça zorlanmaktadır. Buna göre KYK borçlarının silinmesi ya da faizlerinin silinerek yapılandırılması beklenirken CHP çok önemli kanun teklifi hazırladı.

CHP KYK BORÇLARI İÇİN KANUN TEKLİFİ HAZIRLADI

Cumhuriyet Halk Partisi CHP tarafından atılan adım ile Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK tarafından verilen kredi borçları ile mağduriyet yaşayan öğrenciler için çok detaylı kanun teklifi hazırladı. İlgili kanun teklifinin önümüzdeki hafta yani Ocak 2020 itibari ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmesi beklenmektedir. Kanun teklifine bakıldığında borçlardaki faizin tamamen silinmesi, faizsiz bir şekilde geri ödeme planının hazırlanması, iki yıllık sürenin kaldırılarak adayın işe girmesi beklenmesi, adayın işe girdikten bir sene sonra ödemeye başlaması, KYK'nın krediyi ona verdiği şekilde öğrencininde geri ödemesi gibi başlıklar mevcuttur. İlgili teklifi aşağı bölüme iletiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2019, 12:39
YORUM EKLE