Kredi Kartına Asgariden Az Ödeme Yapılırsa Olacaklar

Kredi kartı yönetmeliği uyarınca kredi kartı kullanan tüketicilerin ekstrelerinin bir miktarını ödeyip, geriye kalanını erteleyebilmesi mümkündür. Fakat asgari tutar olarak adlandırılan bu tutarın ödenmesi elzem önem taşımaktadır.

Kredi Kartına Asgariden Az Ödeme Yapılırsa Olacaklar

Kredi kartının ortaya çıkması bir borçlanma aracı olarak kullanılması değil hayatı kolaylaştıran bir ödeme aracı niteliğidir. Bu kapsamda kredi kartlarının bankalar ya da bankacılık sistemi için bir borçlanma aracı sıfatı taşımadığını bilmek, en baştan bilinmesi gerekenler arasındadır.

Bu kapsamda kredi kartlarına yapılacak ödemelerin de düzenli ve eksiksiz yapılması beklenir. Kredi Kartları Kanunu ve Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği uyarınca tüketicilerin asgari ödemelerini ekstre kesim tarihlerinden itibaren en geç 9-10 gün içerisinde ödemesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde kredi kartı borcunu ödemeyen ve bunu 3 kez tekrarlayan kişilerin kredi kartları bir sonraki yıla kadar nakit kullanımına kapatılmaktadır.

Fakat 3 defada ceza verildiği yanılgısına kapılmamalıdır, tüketiciler ilk kez geç ödeme yapıyor olsa dahi bu durumda KKB tarafından tutulan kredi siciline işlenir ve kredi notunun düşmesine neden olarak ilerleyen dönemlerde kredi ya da kredi kartı kullanmaya çalışırken ciddi problemlerle karşılaşılmasına neden olur. 

Bankanın 3 kez ödenmeyen asgari tutar sonrasında kredi kartını kullanıma kapatması ya da tüketicinin kara listeye alınması için hakkında idari takip başlatması mümkün olmaktadır. Bu kapsamda asgari ödemenin bir minimum tutar olduğunu bilmek ve bu tutarın altında ödeme yapılmasının mümkün olmayacağını, bunun kredi siciline işleyeceğini anlamak önemlidir.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 13:46
YORUM EKLE