Konut Kredisi Faizleri 2020 Yılında Dahada Düşecek Mi?

Konut kredileri bilindiği üzere yüzde 0,99'a kadar indirildi. Peki 2020 yılında konut kredileri daha da düşecek mi? Konut kredisi kampanyaları olacak mı?

Konut Kredisi Faizleri 2020 Yılında Dahada Düşecek Mi?

Dolar, euro ve altının ciddi seviyede yükselmesi ile birlikte bankalar faizleri yükseltti, mevduatlar ve Merkez Bankası faizleri artırdı. Piyasaya sevk edilen kurlar ile yatırımlar sonrası tekrardan Merkez Bankası faizleri indirdi ve şu anda özellikle konut kredilerinde büyük avantaj sağlandı. Buna göre konut kredileri yüzde 1,50 seviyelerine kadar artarken yüzde 0,99'a kadar konut kredileri indirildi. Üstelik sadece konut kredileri değil tüm kredi türlerinde indirim yapıldı ve kamu bankaları da kredi faizlerine yüzde 30 oranında indirim yaptı. Buna göre 2020 yılına girilmesi ile birlikte bir çok kişinin aklında konut kredilerinin daha da inip inmeyeceği soruları bulunuyor. Peki konut kredileri 2020 yılında nasıl olacak, daha da azalacak mı?

FAİZLER GİDEREK İNİYOR KAMPANYA YAPILABİLİR

Şu anda kamu bankalarından ya da özel bankalardan konut kredi faizlerinin inip inmeyeceğine dair resmi bir bilgi yok ancak her geçen gün ve hafta bankaların mevduat hesaplarına verdiği faizler ciddi düzeyde azalıyor. Öyle ki kamu bankaları yüzde 20'ye kadar mevduat faizleri verirken şu anda faizler bazı bankalarda yüzde 6 ve bazı bankalarda yüzde 9'a kadar indi buda bankalara güven vermeye başladı. Bankaların mevduat hesaplarına ödediği rakamlar neredeyse yüzde 50'den daha fazla azaldı buda bankaların gelirlerine daha fazla faiz verebilmelerine yaramaktadır. Bu sebepten dolayı 2020 yılından konut kredileri biraz daha inebilir.

Peki sizce 2020 yılında konut kredileri iner mi?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Poyraz
Poyraz - 2 yıl Önce

Kamu bankaları gerekli indirimi gösterirse özel bankalarda indirim yapmaya devam edecektir .