KİT'lerde Çalışan Taşeron İşçilere Kadro Talebi Geldi! TYP Çalışanları da Kadro İstiyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan kanun teklifine göre KİT'lerde çalışan 70 bin işçi için kadro talebi geldi. TYP çalışanlarına kadro verilecek mi? Toplum Yararına programı çalışanları da seslerini duyurmak istemekteler.

KİT'lerde Çalışan Taşeron İşçilere Kadro Talebi Geldi! TYP Çalışanları da Kadro İstiyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan kanun teklifi kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan işçileri sevindirdi. Antalya milletvekili Cavit Arı'nın imzasını taşıyan sunulan teklife göre kit'lerde çalışan 70 bin işçinin kadroya alınmasına talebi geldi. Bilindiği gibi 696 sayılı KhK ile kamu kurumlarında taşeron sistemi tamamen kaldırıldı. Bu işçiler kamu kurumlarına bağlı olarak görev yapmaya başladılar. Kamudaki hizmet sözleşmesi kapsamında çalışan işçiler ile KİT'lerde çalışan 70 bin işçi 696 sayılı kanundan faydalanamamıştı.

Kanun Teklifi Kimleri Kapsıyor?

Plan ve bütçe Komisyonuna sevk edilen kanun teklifinde en az 6 ay süreyle taşeron işçisi olarak çalışan kadro alamayan yüzde 70 mağdurları, özel bütçeli kamu kuruluşlarında çalışanlar, birlik ve kooperatiflere çalışan işçileri kapsıyor. Bilindiği gibi  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, okullarda ve Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye genelindeki hastanelerinde görevlendirilmek üzere güvenlik görevlileri temizlik işleri, bakım onarım görevleri çalışanları İŞKUR üzerinden açıklanan toplum yararına programı kapsamında istihdamlar ile sağlanıyor.  

TYP Çalışanların Talepleri;

Toplum yararına çalışanlar özlük ve mevzuatları gelecek beyanlarının yapmalarını engellemektedir. Çalışanlar belirli süredeki istihdamlarının ardından görevleri sonlandırılmaktadır. Sigortaları ve maaş haklarını kaybeden TYP'liler daha sorna yeniden iş arayışına geçmekteler, bu da onların iş motivasyonu engellemektedir. Bu sebeple TYP çalışanları kadro istemektedirler.

İşin olsa sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

TYP Çalışanları olarak, kadro ve diğer konulardaki düşüncelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.!

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2021, 21:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer töre
Ömer töre - 2 yıl Önce

MEB typ ogg syn devlet büyüklerimizden iş kaygısı yasamak istemiyoruz kadro taleb ediyoruz

TYP.lilere de kadro verilsin.
TYP.lilere de kadro verilsin. - 1 yıl Önce

Zamanında taşeron olmak varmış. Üniversiteyi bırakın liseyi bile okumaya gerek yok, KPSS.ye gerek yok, kuraya bile gerek yok. Tediye, ikramiye, bayramlık, ilave ek ödeme, yemek, ulaşım, . vs. ödemeler de maaşın yanında hediye olarak geliyor. Memurlar da bile bu yan ödemeler yoktur. TYP.liler de aynı kadroya geçmek istiyor.

Hastane
Hastane - 2 yıl Önce

Devletin devlet hastanesi yuzde 70 engeline takilarak kadro alamayan saglik calisanlari duyun duyurun

hasan
hasan - 2 yıl Önce

özel bütçeli kamu kuruluşlarınında unutulmaması sevindirici

Abdullah  emecen
Abdullah emecen @hasan - 1 yıl Önce

Inşallah kitler unutulmaz

Demir
Demir - 1 yıl Önce

Kadro yoksa oydayok

Yasemin  özlü
Yasemin özlü - 3 hafta Önce

TYP kadro ocak ayında isizkalmak işsiz kalmak istemiyoruz lütfen sesimizi duyun kadro bizimde hakkımız