KİT'lerde Çalışan Taşeron İşçilere Kadro Talebi Geldi! TYP Çalışanları da Kadro İstiyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan kanun teklifine göre KİT'lerde çalışan 70 bin işçi için kadro talebi geldi. TYP çalışanlarına kadro verilecek mi? Toplum Yararına programı çalışanları da seslerini duyurmak istemekteler.

KİT'lerde Çalışan Taşeron İşçilere Kadro Talebi Geldi! TYP Çalışanları da Kadro İstiyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan kanun teklifi kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan işçileri sevindirdi. Antalya milletvekili Cavit Arı'nın imzasını taşıyan sunulan teklife göre kit'lerde çalışan 70 bin işçinin kadroya alınmasına talebi geldi. Bilindiği gibi 696 sayılı KhK ile kamu kurumlarında taşeron sistemi tamamen kaldırıldı. Bu işçiler kamu kurumlarına bağlı olarak görev yapmaya başladılar. Kamudaki hizmet sözleşmesi kapsamında çalışan işçiler ile KİT'lerde çalışan 70 bin işçi 696 sayılı kanundan faydalanamamıştı.

Kanun Teklifi Kimleri Kapsıyor?

Plan ve bütçe Komisyonuna sevk edilen kanun teklifinde en az 6 ay süreyle taşeron işçisi olarak çalışan kadro alamayan yüzde 70 mağdurları, özel bütçeli kamu kuruluşlarında çalışanlar, birlik ve kooperatiflere çalışan işçileri kapsıyor. Bilindiği gibi  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, okullarda ve Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye genelindeki hastanelerinde görevlendirilmek üzere güvenlik görevlileri temizlik işleri, bakım onarım görevleri çalışanları İŞKUR üzerinden açıklanan toplum yararına programı kapsamında istihdamlar ile sağlanıyor.  

TYP Çalışanların Talepleri;

Toplum yararına çalışanlar özlük ve mevzuatları gelecek beyanlarının yapmalarını engellemektedir. Çalışanlar belirli süredeki istihdamlarının ardından görevleri sonlandırılmaktadır. Sigortaları ve maaş haklarını kaybeden TYP'liler daha sorna yeniden iş arayışına geçmekteler, bu da onların iş motivasyonu engellemektedir. Bu sebeple TYP çalışanları kadro istemektedirler.

İşin olsa sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

TYP Çalışanları olarak, kadro ve diğer konulardaki düşüncelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.!

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2021, 21:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hastane
Hastane - 2 hafta Önce

Devletin devlet hastanesi yuzde 70 engeline takilarak kadro alamayan saglik calisanlari duyun duyurun

Ömer töre
Ömer töre - 2 hafta Önce

MEB typ ogg syn devlet büyüklerimizden iş kaygısı yasamak istemiyoruz kadro taleb ediyoruz

hasan
hasan - 4 gün Önce

özel bütçeli kamu kuruluşlarınında unutulmaması sevindirici