Kısa Çalışma ile Ücretsiz İzinde 575’lik Fark Var!

Kısa çalışma ödeneği ve Ücretsiz izne ayrılanlara verilecek maaşlar arasında 575 TL fark bulunmaktadır. Çalışanların hangi durumlarda daha karlı olacağını kendileri seçmeleri gerekiyor.

Kısa Çalışma ile Ücretsiz İzinde 575’lik Fark Var!

Korona virüs önlemleri kapsamında, ekonomik destek paketine göre işten çıkarmaların önüne geçmek amacı ile işverenlere kısa çalışma ödeneğinden yararlanma olanağı tanımış ve bu kapsamda ise ayrıca başvuru şartları da esnetilmişti. Fakat ücretsiz izne çıkan çalışanların mağduriyet yaşaması adına ise ücretsiz izne ayrılanalar maaş ödemesi yapılmasına karar verilmişti. Bu kapsamda ise iki ödenekten de yararlanabilen işçilerin hangi ödemeden yararlanması gerektiğine ise karar vermesi gerekiyor. Zira iki ödemenin de farklı tutarları ve başvuru şartları bulunuyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Bin 752 TL

İşverenler tarafından yapılan başvurunun kabul edilmesi durumunda çalışanlara kısa çalışma ödeneği ödenmekte olup bu tutar ise en düşük ücret 1.752 TL şeklinde yer alıyor. Brüt maaş göre kısa çalışma ödeneği kapsamında en fazla da 4.380 TL maaş ödeniyor olmakla birlikte günlük ortalama brüt kazancın %60’ı olarak ödeniyor ve bu tutar aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemiyor. Bu noktada ise işçilere en az bin 752,40 TL ile 4 bin 380,99 TL arasında bir maaş ödemesi yapılıyor.

Ücretsiz İzin Bin 177 TL

Hükümet tarafından açıklanan kanun teklifi doğrultusunda hem işten çıkarılmaların 3 ay durdurulması hem de daha öncesinde ücretsiz izne çıkarılanlara maaş ödenmesine karar verilmişti. Bu çerçevede ücretsiz izne çıkan çalışanlara ise İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenmek üzere günlük 39,24 TL olmak üzere aylık 1177 lira ödeme yapılacağı açıklandı.

Kısa çalışma ödeneğinde SGK bildirimi olmakla birlikte ücretsiz izinde SGK primi ödenmiyor. Bu sebeple de iki tercihten birinden yararlanacak olanların bu iki durumu göz önünde bulundurması gerekiyor. Çalışanların bu zor durumda ise şartlara uygun olarak en yüksek faydayı sağlayan seçeneği seçmesi tavsiye ediliyor.

YORUM EKLE