Kıdem Tazminatında Yeni Devir

Aile ve Çalışma Bakanlığının kıdem tazminatı konusunda çalışmalarının ayrıntıları öne çıkmaya başladı.

Kıdem Tazminatında Yeni Devir

Aile ve Çalışma Bakanlığı bu günlerde kıdem tazminatı hakkında çalışmalarına başladı. Kulislerde öne çıkan söylentilere göre yüzde 4 formülü ağırlıkta gözüküyor. Kıdem tazminatı ile ilgili çalışmalar yürütülürken fon düzenlemesi de şekillenmeye başladı. 1 aylık brüt maaş işverenden aylık 8.3 kesildiğinde korunuyor. Yüzde 4 formülü söz konusu olursa bu koruma daha az güne inecek gibi görünüyor.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı bir iş yerinde çalıştığınız süre zarfında işveren tarafından çalışanlara ödenen emek tazminatıdır. Bu tazminat işverenler tarafından belli şartları yerine getiren çalışanlara mutlaka sağlanmalıdır. Kıdem tazminatı işçinin ileriye dönük olan güvencesidir. Bu yüzden son günlerde ortaya çıkan kıdem tazminatı çalışmaları ile ilgili sendikalar büyük bir direnç gösteriyor.

En az 1 yıl çalıştığınız bir iş yerinde kıdem tazminatını almaya hak kazanabilirsiniz. İş veren sizi işten çıkarırsa her yıl için bir brüt maaş şeklinde ödeme yapılır. Ayrıca emeklilik durumlarında da bu tazminat toplu olarak alınır.

Aile ve Çalışma Bakanlığı Kıdem Tazminatı Çalışmaları

Aile ve Çalışma Bakanlığı Beştepe’de olan ekonomi zirvesinde kıdem tazminatına ilişkin çalışmalara başladı. Önümüzdeki günlerde yeni sistemin şekilleneceği düşünülüyor. Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak daha önce kıdem tazminatı konusunda herkesin mutlu olacağını ifade etmişti. Bakana göre hem işçi hem de işveren bu çalışmalar sonucunda mutlu olacak. Bizler de umarız herkesi ama en çok da işçiyi memnun eden bir çalışma ortaya çıkar. Ağırlıkta olan görüşe göre yüzde 4 formülü konusunda açıklamaları sizlere aktarıyor olacağız.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 22:11
YORUM EKLE