Kendi İşini Kuranlara Devlet Primi!

SGK tarafından genç girişimcilere sağlanacak teşvik primi detayları belli oldu. Peki kimler teşvikten yararlanabilecek? Hangi şartlar aranıyor? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Kendi İşini Kuranlara Devlet Primi!

Kendi işini kurmak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilen genç girişimci teşvik uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından uygulanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayımlanan genelge ile bu konu hakkındaki detaylar da belli olmuş oldu. Detayların satır başlıkları ise şu şekilde oldu: genç girişimci teşviklerinden yaralanmak için vergi dairesi tarafından mükellefiyet başlangıç tarihinden itibaren 18 yaşını doldurmuş olmak ve 29 yaşını doldurmamış olmak şartı arandığı yayımlanan bilgiler arasında bulunuyor. Peki detaylarda neler alıyor? Kimler teşvikten yararlanabilir?

İŞTE DETAYLAR

Genç girişimci teşviklerinden yaralanmak için vergi dairesi tarafından mükellefiyet başlangıç tarihinden itibaren 18 yaşını doldurmuş olmak ve 29 yaşını doldurmamış olmak şartı aranıyor ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 4/B (esnaf) statüsünde ilk defa tescil işlemlerinin 1 Haziran 2018 tarihinden sonra olması koşulunun aranacağı bilgisine de yer verildi. Teşvik ile beraber genç girişimcilerin asgari ücrete karşılık gelen bir yıllık prim tutarları Hazine tarafından karşılanacak bu aylık 700 liraya yıllık ise 8 bin 402 liraya tekabül ediyor. Genç girişimcilere teşviklerden yararlanmak isteyenlerin, kendi işinde çalışması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi ise zorunlu. Yanında işçi çalıştıranlar da bu teşvikten yararlanabilecek. Gençlerin prim teşviklerinden yaralanmak adına bütün ortakların ayrı, ayrı teşvik şartlarını taşımaları zorunlu, bu sebeple bütün ortakların 18- 29 yaş arasında olması zorunlu olurken ortaklardan birinin 30 yaşında olması durumunda diğer ortaklarından bu primlerden yararlanamayacakları da verilen bilgiler arasında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 20:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER