Karşılıksız Çek Tutarında Rekor Artış

2015 yılında karşılıksız çek tutarı rakamları açıklandı. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklanan verilerde yılın ilk çeyreğinde karşılıksız çek miktarı hem adet olarak hem de tutar olarak rekora koştu. İşte ayrıntılar…

Karşılıksız Çek Tutarında Rekor Artış

Karşılıksız Çek Tutarında Rekor Artış

Yılın ilk çeyreğinde karşılıksız çek verileri Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklandı. Bu verilere göre yılın ilk üç ayında karşılıksız çek sayısında yüzde 15 artış gözlendi. Çek tutarlarında da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 74 artış görüldü.

2015 Ocak ve Mart ayları arasındaki veriler Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklandı. 2015 yılı Ocak Mart döneminde geçen yılın aynı aylarına oranla karşılıksız çek adedinde yüzde 15 artış gözlendi. Ama asıl rekor karşılıksız çek tutarında kırıldı. Karşılıksız çek tutarı geçen yılın aynı aylarına oranla yüzde 74 arttı. Toplam rakam ise 7,5 milyar olarak açıklandı.

Yılın ilk 3 ayında bankalara ibraz edilen çek sayısında ise geçen yıla oranla bir artış gözlenmedi. Ama rakamlarda ise yüzde 14’lük bir artış vardı. Geçen yıl ibraz edilen toplam rakam 133,5 milyar lira iken bu yıl bu rakam 152,2 milyar lira oldu. Geçen yılın ilk üç ayında 24 bin 720 lira olan rakamlar bu yılın aynı aylarında 28 bin 185 lira oldu. Karşılıksız çek sayısı 2015 Ocak Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artmış oldu. Tutarda ise rakamlar gerçekten dudak uçuklattı. Bir önceki yıla oranla yüzde 74 artan karşılıksız çek tutarı geçen yıl 4,3 milyar lira iken bu yıl 7,5 milyar lira oldu.

173 bin adet karşılıksız çekin 2015 yılının ilk 3 ayında işleminin yapıldığı açıklandı. Bu çeklerin parasal tutarı ise 7,5 milyar lira oldu. Üstelik karşılıksız çıkan çeklerin daha sonra ödenmesinde de bu yıl geçen yıla oranla yüzde 50 gerileme yaşandı. Karşılıksız çeklerin sadece 25 bin 262’si ödendi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE