Kanser Hastalarına Maaş Bağlanması İçin Koşullar Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumunu tarafından kanser hastalığı olanlara maaş verilebilmektedir. Bunun için gerekli olan başvuru şartları ve tüm detayları okuyucularımıza aktarıyoruz.

Kanser Hastalarına Maaş Bağlanması İçin Koşullar Nelerdir?

Kanser Hastalarına Maaş Bağlanması İçin Koşullar Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumunu aracılığı ile ağır hasta veya kanser olan kişiler için aylık maaş desteği verilmektedir. Bu maaş "Malul Aylığı" olarak adlandırılmaktadır. Genellikle tedavisi zor olan hastalar için SGK aracılığı ile yürütülen bu çalışma sayesinde tüm ağır hastalar ve kanser hastaları maddi yönden rahatlatılmaktadır. Bu aylık maaşlar genellikle 12 ay ile 24 ay arasında verilmektedir. Ancak 1800 iş günü için primini ödeyen ve en az 10 yıl sigortalı bir işte çalışmış kişiler SGK' nın sunmuş olduğu malul aylığından yararlanabilir.

Kanser veya ağır hasta olan vatandaşların malul aylığı alması için SGK' ya başvuruda bulunması gerekmektedir. Kişinin 18 ay boyunca malul aylığı alabilmesi için sağlık kurulu tarafından malullük durumunu gösteren sağlık raporunu onaylaması gerekmektedir. Ayrıca raporu onaylanan ve başvuruda geciken kişilerin aylık ödemesinde kesinti görülebilir. Ağır hasta veya kanser olan kişinin kesinlikle 1800 iş günü prim ödemesi ve en az 10 yıl sigortalı bir işte çalışmış olması şarttır. Aynı zamanda kişinin malul aylığını kalıcı olarak alabilmesi için çalışma gücünün %60 oranında kayıp etmesi gerekmektedir. T. C Sağlık Bakanlığı tarafından tasarlanan kanunlara göre kanser ve ağır hastaları başkası tarafından bakıma muhtaç ise 10 yıllık sigorta süreci göz ardı ediliyor. Ancak kişinin 1800 iş günü prim ödemiş olması da isteniyor. Bu koşulları sağlayan kanser ve ağır hastalar malul aylığından yararlanabilir.

YORUM EKLE