Japonya Türkiye'yi Listeden Çıkarttı! Artık İşçi Alımı Yapılacak

Türkiye ile farklı ülkeler arası yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yapılan yeni gelişmeler ile birlikte ortaya çıkan durumlar en iyi şekilde değerlendirerek ülkeler arası olumlu sonuçlandırılmaya gidilse de Japonya ile yapılan son müzakereler ile birlikte olumlu ortam oluşmasını sağlandı.

Japonya Türkiye'yi Listeden Çıkarttı! Artık İşçi Alımı Yapılacak

Son zamanlarda Japonya ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucu alınan karar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklama ile ortaya çıktı. Japonya'nın geçtiğimiz günlerde işçi kabul edilmeyeceği ülkeler arasında Türkiye'nin de yer aldığı bir liste açıklamıştı. Bu listenin ardından iki ülke arasında olumsuz fikir ayrılıkları olmuş ve Türkiye cephesinden de bu konuyla ilgili " 350 bine yakın işçi almayı hedefleyen Japonya'nın bu tutumu hayal kırıklığına yol açtığı" değerlendirmesinin ardından Japonya hükümeti bu kararını tekrardan gözden geçirmeye karar vermişti. 

Japonya'dan Yeni Açıklama Yayınlandı

1 Nisan 2019 tarihi itibariyle yürülüğe giren ve ülkelerde bulunan yabancıların oturma izinleri tekrardan düzenleyen yeni yasa kapsamı içerisinde yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkeler arasından Türkiye'nin çıkarılması konusunda yapılan açıklama ile birlikte Türkiye tarafından da karşı bir açıklama gelerek " Yapılan bu admının iki ülke arasında ki köklü ilişki bağına uygun olduğunu düşünmekteyiz" açıklaması geldi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 22:25
YORUM EKLE