İzinsiz SMS’lerden Kurtulmak İçin Tüketici Ne Yapmalı?

Dün itibari ile artık firmalar tüketicilere izinsiz SMS atamayacak. Ülkemiz de tüketicilerin çok şikayet ettiği bu konu artık ortadan kalkacak. Ama bu kez de tehlike yurt dışından geliyor. Eğer firmalar yurt dışı kaynaklı bir şirketten mesaj gönderiyorsa cezaya tabi değil. İşte ayrıntılar…

İzinsiz SMS’lerden Kurtulmak İçin Tüketici Ne Yapmalı?

İzinsiz SMS’lerden Kurtulmak İçin Tüketici Ne Yapmalı?

Tüketicilerin en çok şikayet ettiği konuların başında gelen Firmaların tüketiciye yönelik izinsiz e-posta, SMS gibi yollarla mesaj atma dönemi dün itibari ile sona erdi. Eğer firmalar tüketicinin isteği dışında bu mesajları göndermeye devam ederse 50 bin liraya kadar para cezası ödemek zorunda kalacaklar. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun tüketiciler tarafından büyük bir sevinçle karşılandı. Ama bu işten para kazananlar için hala bazı yollar var. Bu yasanın tam olarak uygulanabilmesinde operatörlere ciddi görevler düşüyor. Hazırlanan yasa sadece yurt içinden SMS gönderenleri kapsadığı için yurt dışından SMS gönderenler tüketiciler için yine sorun olmaya devam edeceğe benziyor.

Türkiye’de toplu sms’in yüzde 80’inin tanıtım için kullanıldığını belirten Toplu SMS gönderimi yapan JetSMS’i bünyesinde bulunduran Biotekno’nun ortaklarından Betül Helvacı, sadece Türkiye’deki yasal noktalardan çıkan toplu sms trafiğinin yıllık 20 milyon civarında olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Helvacı aynı zamanda yasaklardan sonra da SMS sayısında çok fazla azalma olmayacağını dile getirdi. Bu kanuna pazarlama içerikli mesajların tabi olduğunu belirten Helvacı borç bildirimleri gibi mesajlarda bir sınırlama olmadığını belirtti. Bunun sadece Türkiye’deki şirketlerden sms gönderimi için geçerli olduğunu belirten Helvacı, Türkiye dışındaki şirketlerin hala SMS gönderebileceğini belirtti. Türkiye’deki GSM operatörleri bu toplu gönderileri kabul etmeye devam ederlerse sektör merdiven altından yine SMS göndermeye devam edecek. Burada en büyük iş GSM operatörlerine düşüyor.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE