İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödemelerini bekleyenler müjde!

Türkiye’de Ağustos ayı için işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin başladığı belirtildi. İşte detaylar.

İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödemelerini bekleyenler müjde!

Türkiye’de pandemi ile birlikte başlatılan işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinde Ağustos ayı için ödemeler başladı. Konuyla ilgili ilk açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelirken, açıklamada ödeme bekleyen vatandaşlar için sürecin başladığı ve hesaplara ödemelerin yatırıldığı ifade edildi.

Ödemelerde hangi gün, kimlere ödeme yapılacak?

Ağustos ayı itibariyle işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alacak kişilerin ödemeleri hesaplara yapılacak olsa da sistemlerde hesap bildirimi yapmayanlar için ödemeler yine PTT aracılığı ile alınacak. Ancak hem pandemi hem de yoğunluğun oluşmaması adına PTT üzerinden yapılacak ödemelerde T.C kimlik numaralarının son hanesine göre düzenleme yapılmış durumda. Bu kapsamda, T.C. kimlik numaralarının son hanesi 0-2-4 olanlara bugün, 6-8 olanlara ise yarın ödeme yapılacak.

IBAN nasıl tanımlanacak?

KÇÖ gibi yardımlarda 2 ay daha süre uzatıldığı için mevcut durumda olan vatandaşlara ödemeler 2 ay daha devam edecek. Bu süre içerisinde PTT giderek uzun kuyruklarda beklemek istemeyen vatandaşların ise IBAN bildirimini yapması gerekiyor. Kişinin adına açılmış bir hesabın IBAN bilgilerinin sisteme girilmesi ile birlikte ödemeleri direk hesaba alabilmek mümkün. Bu işlemlerin yapılması adına e devlet ya da İŞKUR resmi internet sitesinin ilgili bölümlerinin kontrol edilmesi mümkün. Ödemelerin ne kadar olacağını ve ne kadar daha ödemelerinin devam edeceğini öğrenmek isteyenler ise e devlet üzerinden açılmış olan Kısa Çalışma Ödeneği bölümden kontrol sağlaması yeterli olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Samet çelik
Samet çelik - 1 yıl Önce

Bu blilan bitmedimi ben basvuru yaptim kabul edilmedi