İşsizlik Maaşında Ödenen Tutar Olan 1623 TL Maaş için Şartlar Genişliyor

İşsiz kalan vatandaşların mağdur olmamaları açısından ödenen işsizlik maaşında yeni düzenlemeler yapılarak, başvuruda bulunan adayların maaşları alması için daha kolay şartlar gelmektedir. 

İşsizlik Maaşında Ödenen Tutar Olan 1623 TL Maaş için Şartlar Genişliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan maddelerden biri olan işsizlik maaşı ile ilgili açıklaması bulunuyordu. Eylem planının içerisinde yer alan maddeye göre işsizlik maaşına başvuru koşulları yeniden düzenlenecek olup işler daha da kolaylaşması için yasalarda esnemeler yapılacak. 

İŞSSİZLİK MAAŞINDA YENİ DÜZENLEME

İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşların öncelikli olarak işyerlerinden kendi istekleri veya kursları dışında ayrılmış olmaları gerekmektedir. İşyerinin iflası da bu şartların içinde yer almaktadır. İş sözleşmesinin iptalinden önce 120 gün içerisinde prim ödemeleri sürekli olarak ödenemsi ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası prim ödemesi yapılması gerekmektedir. 

100 günlük eylem planı içerisinde olacak olan bu düzenlemeyle birlikte, sürekli olarak çalışma şartı yerine 120 gün olarak belirlenen prim ödemesi kesintisiz olarak çalışma şartında esneklik sağlanacak. Çalışma şartı aranmadan sözleşmenin durumuna bakılacak. Böylece SGK’ya eksik gün bildirenler de işsizlik maaşından faydalanabilecek. Bu yeni düzenlemeye le işsizlik maaşından daha çok kişi faydalanabilecek. 

İşsizlik maaşı olarak alınacak tutarlar şu şekildedir; 600 gün prim ödemiş olanlar 6 ay, 900 gün prim ödemiş olanlar 8 ay, 1080 gün ve daha fazla prim ödemesi bulunanlar 10 ay işsizlik maaşı alabilmektedir. Ödenecek maaşlarda tavan tutar 1600 lira olarak açıklanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2018, 20:51

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE