İşsiz Kalanlara 1600 TL Maaş!

Devlet işinden olan vatandaşlara belirli koşulları sağlamaları halinde işsizlik maaşı veriyor. Peki işsizlik maaşından yararlanmak için vatandaşın ne yapması gerekiyor? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

İşsiz Kalanlara 1600 TL Maaş!

Kendi rızası dışında işinden çıkartılan vatandaşlara belirli bir süre boyunca devletten işsizlik maaşı olanağı sağlanıyor. Devlet çok sayıda destekte bulunduğu gibi işsiz kalan vatandaşlara da destekte bulunuyor. Herhangi bir iş yerinde çalışırken kendi rızası dışında işi sonlandırılan vatandaşa devlet tarafından belirli koşulları sağlaması halinde 1600 lira destekte bulunuluyor. Peki vatandaşta aranan koşullar neler? Hangi koşulları sağlamak gerekiyor? Başvurular nasıl yapılıyor?

DEVLETTEN 1600 LİRA DESTEK

İşsiz kalan vatandaşların 1600 lira olan işsizlik maaşını alabilmesi için bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Bunlardan en önemlisi personelin işinden kendi isteği dışında çıkarılmış olması. Şirket iflasa giderse veya bunun gibi durumlar olursa işsizlik maaşı için başvuruda bulunulabiliyor. Başvuruda olacak olan vatandaşların prim ve gün şartı koşullarını da sağlaması gerekiyor. İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen bir vatandaş çalıştığı yerden ayrılmadan önce 120 gün prim ödemesi ve son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigorta primlerinin de ödenmiş olması gerekiyor. Bu şartları sağlayan vatandaşlar işsizlik maaşı için başvuruda bulunabiliyor. En düşük issizlik maaşı 811 lira iken en yüksek işsizlik maaşı ise 1600 lira. Başvurular ise şu şekilde yapılıyor: Vatandaş işine son verildikten sonra 30 gün içinde başvuruda bulunması gerekiyor, Başvurular e-devlet üzerinden veya İŞKUR resmi intener sitesi üzerinden ya da İŞKUR'a şahsen yapabiliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 4 yıl Önce

İşsizlik sigortasın ödeyip hayatı boyunda yararlanmayanlar ne olacak? Kendi isteği ile çıkan yatırmıyonu işsizlik sigortası?

vedat
vedat - 4 yıl Önce

en düşük maaş 788 tl nasıl 811 yanlış bilgilendirilmesin