İşsiz Gençler ve Asgari Ücretliler Dikkat! Devletten 75TL ve 1208 TL Destek

İşsiz gençler ve asgari ücretliler için İŞKUR tarafından uygulaması gerçekleştirilen devlet desteklerinden ve 75 TL ile 1208 TL olarak yapılan ödemelerden bahsettiğimiz haberimizde, destekten yararlanmak için gerekli şartlara ve başvurulara erişim sağlayabilirsiniz...

İşsiz Gençler ve Asgari Ücretliler Dikkat! Devletten 75TL ve 1208 TL Destek

İŞKUR ve devlet işbirliğiyle özel sektördeki yetişmiş iş gücünü karşılamak, ekonomik zorluklara karşı koymak ve nitelikli personel ihtiyacını minimuma indirmek amacıyla uzun sürelerdir destekler sağlanıyor. Bu destekler İŞKUR üzerinden başvuruları alınan ve başvuru yapmış personellerle birlikte işletmeler aracılığıyla yürütülüyor. Şöyle ki yetişmiş iş gücüne ihtiyaç duyan ancak; ekonomik durumu nedeniyle personel eksikliğini gideremeyen işletmelere devlet desteği sağlanıyor. Bu destek sisteminde personelin maaşı 6 ay boyunca devlet tarafından ödeniyor ve sigorta primleri işletme ve devlet tarafından ortak karşılanıyor. Eğer işletme belirtilen 6 aylık periyottan sonra personelden memnun kalır ve uzun süreli çalışmayı istiyorsa, işletmenin belirli vergi giderlerinde destekler sağlanarak; ödenen maaşlara yardımda bulunulmaya çalışılıyor.

İş Başı Eğitim Programına Katılan Kişiler Ne Kadar Ödenek Alıyorlar?

İlgili programa başvuran kişiler, günlük 75 TL ödeneklerini; her ayın sonunda banka hesaplarına toplu olarak maaş ödeneği gibi alabiliyorlar. Ödemeler Ziraat Bankası üzerinden adayların banka hesaplarına yapılıyor ve belirtilen tarihler arasında ödemeler gerçekleştirilmiş oluyor. İşbaşı eğitim programında adaylar, başvuru yaptıkları meslek pozisyonlarında başvuruyu yapan işletmelere yerleştiriliyorlar ve 6 ay süresince hem mesleki hem de ticari anlamda yetiştiriliyorlar. İşletmeler, kendi bünyesinde çalıştırmak isteyecekleri personel arayışında olduklarından; adayları birçok mesleki bilgi ile donatıyor ve gelişimlerini sağlamaya özen gösteriyorlar.

İşbaşı Eğitim Programına Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Programa başvurular İŞKUR il ve bölge müdürlükleri üzerinden yapılıyor. Programdan yararlanmak isteyen kişiler, başvurularını yapıp kendileri için uygun gördükleri pozisyonlardaki işyerlerinden birine yerleştiriliyor ve kendilerine bir Meslek Danışmanı atanıyor. Aday, tüm süreç boyunca bu meslek danışmanından kendisine rehberlik etmesini isteyebiliyor, merak ettiği konular hakkında bilgi sahibi oluyor. Ayrıca programın sağlıklı sürdürülmesi ve başarılı şekilde ilerlemesi adına da işletmeye İŞKUR görevlileri tarafından belirli periyotlar arasında kontroller de yapılıyor.

Asgari ücretlilere 1208 TL destek sunulmaya başlanacak

Ekonomideki problemlerin önüne geçmek, zorluklar nedeniyle faaliyetlerini azaltmış işletmelere destek olmak amacıyla, işten belirli sürelerle çıkarılan ya da faaliyetleri durdurulan personellere 1208 TL maddi destek sağlanacak. Bu destekten kısa çalışma ödenekleri olarak ifade ediliyor ve haftalık çalışma sürelerini en az üçte bir oranında azaltan veya faaliyetlerini en az 4 hafta süreyle durdurmuş olan işletmelere sağlanıyor. Böylelikle personellerin mağduriyet yaşamalarının önüne geçilmiş olacak.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 21:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vedat tüm
Vedat tüm - 2 yıl Önce

Nasıl başvurulur