İpotekli Konut Satışında Rekor Artış

Mart ayı itibari ile açıklanan ipotekli konut satışında bir önceki yılın aynı ayına oranla rekor artış yaşandı. İpotekli konut satışında yüzde 85,2 oranında artış gözlendi. İşte ayrıntılar…

İpotekli Konut Satışında Rekor Artış

İpotekli Konut Satışında Rekor Artış

Türkiye İstatistik Kurumu'nun ipotekli konut satışı rakamları açıklandı. Mart ayında ipotekli konut satışında rekor bir artış gözlendi. İpotekli konut satışı mart ayında 45 bin 315 ile yıllık bazda yüzde 85,2 oldu. İpotekli konut satışı geçen yılın aynı ayında 24 bin 465 olarak açıklanmıştı. Aynı rakamlar 2013 yılının Temmuz ayında 46 bin 53'e kadar yükselmiş ve Nisan 2014'e kadar devam edecek bir düşüş trendine girmişti. Bu dönemde ipotekli konut satışındaki düşüş faizlerin yüzde 8'lerden yüzde 13,5'e kadar yükselmesinden dolayı olmuştu.

Nisan 2014'te konut kredi faiz oranının yıllık ortalama yüzde 13,5'e yükselmesiyle ipotekli konut satışında yaklaşık 2 yılın en düşük seviyesi olan 23 bin 447’ye kadar gerileme görüldü. Konut faiz oranları bu dönemden sonra kredi faiz oranlarının tekrar düşüşe geçmesiyle ipotekli konut satışları da yükselme aşamasına başladı. Aynı yükselişte olduğu gibi düşüşte de Konut kredi faizleri yüzde 13,5'ten yüzde 10,8'e kadar gerilemesi etkili oldu. 2015 yılında Mart ayı itibari ile ipotekli konut satışları da 24 binden yükselişe geçerek bu yılın mart ayında son 20 ayın en yüksek seviyesine olan 45 bin 315'e yükseldi.

 

Uzmanlara göre vatandaşlar konut kredi faiz oranlarının düştüğü dönemlerde senetli konut satışı yerine banka aracılığı ile konut edinmeyi seçiyor. Uzmanlar geçen yılın mart ayında aylık konut kredi faiz oranlarının ortalama yüzde 1,25 düzeyinde olduğunu hatırlatarak bu yılın mart ayında faiz oranlarının yüzde 1'in altına inmesiyle ipotekli konut satışlarında sert artışların yaşandığını dile getirdi.  

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE