İMF' den FLAŞ Türkiye Ekonomisi Açıklaması! Güvenilir Politika Karışımına İhtiyaç Var

İMF tarafından yapılan Türkiye ekonomisi açıklamasında, geniş kapsamlı ve güvenilir bir politika karşımına ihtiyaç olduğuna, ekonominin bu yıl yüzde 2,5 oranında küçülme yaşayabileceğine yer verildi...

İMF' den FLAŞ Türkiye Ekonomisi Açıklaması! Güvenilir Politika Karışımına İhtiyaç Var

IMF Türkiye ekonomisine yönelik flaş açıklamalara yer verdi. IMF taraıfndan yapılan açıklamalarda Türkiye ekonomisinin bu yıl itibariyle yüzde 2,5 oranında daralmasını bekledikleri, ekonomideki istikrarın korunması noktasında geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu ifade etti. 2019 yılı için geliştirilecek politikaların güvenilirliğine dikkat çeken IMF, 2020 yılı için Türkiye' nin büyüme beklentisinin yüzde 2,5 oranında olduğunu da söyledi.

Türkiye' nin bu yıl Gayri Safi Yurtiçi Milli Hasıla beklentisini yüzde 04, büyüme oranından yüzde 2,5 daralmaya düşüren IMF, gelecek yıl için ise büyüme tahminini yüzde 2,6' dan yüzde 2,5 oranına düşürerek, revizeledi. 2019 Yılı Bahar Dönemi Dünya Ekonomik Görünüm Raporu' nu yayımlayan IMF tarafından büyümenin 2020' de yükseliş yani pozitife dönüş olarak kaydedileceğini, iç taleplerdeki toparlanma oranları ile orta vadede yüzde 3,5 oranına yükselişinin öngörüldüğüne yer verdi.

MAKROEKONOMİK İSTİKRAR İÇİN ŞEFFAFLIK VURGUSU

Yeni Ekonomi Programının (YEP) karmaşık başlıklar ile başa çıkmak noktasında koruyuculuk sağladığı ancak oluşturulan çerçevede daha güvenilir ve kapsamlı bir politika karışımına ihtiyaç olduğunu söyledi. IMF "Oluşturulan bu çerçeveye karşın makroekonomik istikrarın korunması için geniş kapsamlı ve güvenilir bir politika karışımına ihtiyaç var. " değerlendirmelerini yaptı. Raporda aktarılan ifadelerde " Kamu-özel sektör ortaklığı harcamalarının rasyonelleştirilmesi ve bu alanda daha fazla şeffaflık mali çıpanın desteklenmesine yardım eder. " şeklinde ifadelere yer verildi.

İŞSİZLİK ORANLARI TAHMİNİ

İşsizlik oranına yönelik IMF tarafından aktarılan verilerde bu yılın işsizlik oranı tahminlerine yüzde 12,7 olarak değerlendirme yapılırken, gelecek yıl için bu rakamın yüzde 11,4 oranında olabileceği tahmini aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2019, 18:04
YORUM EKLE