İkinci El Otomobil Satışına Vergilendirme Mi Geliyor?

İkinci el araçların alım ve satım işlemlerinde vergilendirme yapılmasına yönelik sosyal medyada bazı iddialar bulunuyor. Detayları nelerdir?

İkinci El Otomobil Satışına Vergilendirme Mi Geliyor?

Ülkemizde her sene ikinci el otomobil alım satım rakamları yükseliyor. Araçlarda Özel Tüketim Vergisi ÖTV olmasına rağmen her sene araç sayısında ciddi artışlar yaşanırken 2020 yılında pandemi de olmasına rağmen 6 milyon araç alım satım işlemi yapıldı. Rakam her sene artmakta olup 2021 yılında bunun daha da yükselmesi bekleniyor. Buna göre sosyal medyada dolaşan bazı iddialara göre ikinci el otomobillere vergilendirme geleceği iddia ediliyor. Peki bu haberlerin kaynağı nedir, haberler gerçeği yansıtıyor mu? Eğer gerçekten ikinci el alım satımlarda vergilendirme gelirse ne kadarlık vergi gelecek?

Ne Kadar Vergi Gelecek?

Sosyal medyada dolaşan iddialara göre araç alım ya da satım işlemlerinde binde 5'lik bir verginin geleceği belirtiliyor. Eğer öyle bir durum olursa 50.000 TL'lik araç alımlarında 250 TL'lik vergi, 100.000 TL'lik araç alımında 500 TL'lik vergi, 150.000 TL'lik araç alımında 750 TL'lik vergi ve 200.000 TL'lik araç alımında ise 1.000 TL'lik vergi ödenecek. Türkiye'de 2020 yılında araç alım satıma sadece 300 milyar liralık para döngüsünün olduğu belirtiliyor. Rakamlar oldukça büyük oluup bunun vergilendirmesi düşünüldüğünde 1,5 milyar TL'lik vergi çıkıyor. Eğer arsa alım satımlarında olduğu gibi hem alan hemde satan kişiden vergi alınma ihtimali olursa 3 milyar TL'lik vergi çıkmaktadır. Arsa alım satımlarında alan kişiden yüzde 2 ve satan kişiden de yüzde 2'lik vergi alınmaktadır.

Şuanda konunun görüşüldüğü iddia edilmekte olup konunun sosyal medyada geçtiği, resmi kurumlar tarafından henüz doğrulanmasının gelmediği bilinmelidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mantıklı
Mantıklı - 8 ay Önce

Yakında havadaki oksijenin vergisinide öderiz

SIRADAKİ HABER