İkinci Çeyrekte Ekonomiden Beklenti Büyük

Yılın ikinci çeyreğinde ekonomistlerin Türkiye ekonomisinden beklentisi büyük. Ekonomistlere göre yılın ikinci çeyreğinde ekonomimizde büyük bir canlanma olacak. İşte ayrıntılar…

İkinci Çeyrekte Ekonomiden Beklenti Büyük

İkinci Çeyrekte Ekonomiden Beklenti Büyük

Yılın ilk çeyreğinde beklenilenin altında bir performans sergileyen Türkiye ekonomisinden, yılın ikinci çeyreğinde ekonomistlerin beklentileri büyük. Yılın ikinci çeyreğinde itibaren iktisadi faaliyette canlanma görüleceğini belirten ekonomistler, ekonominin sürdürülebilir ve yüksek bir büyüme patikasına doğru ilerleyeceğini dile getiriyor. Tarım sektörü mevsim normallerinin altında seyreden hava koşullarından olumsuz etkilense de bazı sektörlerde toparlanmalar da yaşanıyor. En önemli toparlanmalardan birinin yaşandığı konut sektörü de özellikle ipotekli konut kredilerine yönelik talebin artmasının yanı sıra otomotiv sektöründeki canlılık devam eden zorluklara rağmen iktisadi faaliyette canlılığın sürdüğünün bir göstergesi oluyor.

Mart ayında ekonomik güven endeksinde yaşanan sert düşüşten sonra Ekonomistler, nisan ayında görülen iyileşmenin de tüketici güveni üzerinden iç talepte canlanmaya destek vereceğini ve bunun da büyümeye olumlu yansıyacağını söylüyor. Aynı zamanda ekonomistler Yatırımlarda da yılın ikinci yarısından itibaren bir ivmelenme görüleceğine dikkat çekiyor. Açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceği uzmanlar tarafından düşünülüyor. Söz konusu gelişmelerin de etkisiyle ekonomistlere göre ekonominin bu yıl yüzde 3,5 - 4 bandında büyümesi bekleniyor.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, şimdiye kadar açıklanan verilerin geçmiş yıllar trendleriyle uyumlu seyrettiğini ve iktisadi faaliyetin geçen seneye göre daha canlı olabileceğine dikkat çekti. Otomobil satışlarının üç aylık ortalama bazda bakıldığında mart ayında yıllık yüzde 38 artış kaydettiğini belirten Bora Tamer Yılmaz, Türkiye'de büyümenin özellikle yılın ikinci yarısında seçimlerin ardından artan yatırımlar ve Avro Bölgesi'ne ihracatla daha fazla canlanmasını beklediklerini dile getirdi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE