İhracatta da İthalatta da Beklenti Düştü

Dış Ticaret Beklenti Anketi'nin ikinci çeyrek verileri Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklandı. Açıklanan verilerde hem ihracatta hem ithalatta beklentinin düştüğü gözlendi. İşte ayrıntılar…

İhracatta da İthalatta da Beklenti Düştü

İhracatta da İthalatta da Beklenti Düştü

Dış Ticaret Beklenti Anketi'nin ikinci çeyrek verileri Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklandı. Bu verilerde açıklanan rakamlar ise herkesi şaşırttı. Buna göre 2015 yılında ihracat beklenti endeksi 2,8 puan azalırken, ithalat beklenti endeksi de 8,2 puan oranında azalma gösterdi.

Resmi İstatistik Programı (RİP) kapsamında üçer aylık dönemlerde hazırlanan Dış Ticaret Beklenti Anketi bir anlamda da dış ticarete yön veriyor. Bu anket firmaların yakın dönemde mevcut duruma ilişkin değerlendirmeleri ile gelecek döneme yönelik beklentilerini yansıtmak amacıyla düzenlenmektedir.

Hazırlanan bu ankette 2015 yılının ikinci çeyreğinde dış ticarette büyük bir düşüş bekleniyor. Firmalar bu ankete göre de önlem alarak dış ticaret işlemlerine bir yön verebiliyor. Ancak 2015 yılının ikinci çeyreğinde beklenen bu düşüş ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Gelecek çeyrekte de ihracat ve ithalat beklentilerinde değişme olacak gibi görünmüyor.  

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE