İGİAD Kurumu Olması Gereken Asgari Maaşları Açıkladı

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ortalama büyüklükte bulunan bir ailenin ekonomik giderlerini hesaplayarak, Ocak ayından itibaren gelmesi gereken zamları açıkladı.

İGİAD Kurumu Olması Gereken Asgari Maaşları Açıkladı

Türkiye İktisadi Girşiim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) GÜ tarafından yapılan geniş araştırma ile birlikte Aralık ayında yapılmış olan araştırmaları derleyerek Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşanılan geçim sıkıntılarını derledi. Bu geçim sıkıntıları sonucunda asgari ücret sevileyelerini tespit ederek, önümüzdeki yılda gelmesi gereken zammın verilere göre açıkladı. 2004 yılından itibaren AGÜ tarafından her sene yenilerek yapılan bu çalışma birçok ailenin gelir durumunu endesleyerek Türkiye'nin asgari maaşının tutarını hesaplıyor. TÜİK olarak yapılan çalışma 12 farklı bölgeyi kapsamaktadır. Yapılan araştırma orta büyüklükteki bir hanenin aylık insani olarak geçim maliyetlerini hesaplamasıyla gerçekleşiyor. Bu hesaplama içerisinde bulunan; ev aletleri harcamaları, ev bakımları, sağlık, ulaştırma ve haberleşme gibi birçok harcamayı beraberinde kapsamaktadır. 

Asgari Ücretlere Kesinlikle Zam Yapılması Gerekli

TÜİK tarafından farklı bölgelerde bir ailenin aylık geçimini oluşturan maddi giderlere göre yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan rakamlar hayrete düşürdü. İstanbulda yapılan araştırma neticesinde, bir aile 30 gün boyunca sıkıntısız bir şekilde geçinebilmesi için asgari olarak aylık 3500 TL civarı bir para alması gerekmektedir. İGİAD, söz konusu rakamı çalışana verilmesi gereken insani geçim ücreti tutarı gibi giderleri bu araştırma içersine almıyor. Her bölge için farklı ücretler belirlenmiş olsa da Türkiye ortalaması olarak belirlenen fiyat 2604 olarak kaydedilmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2019, 06:57

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE