İcra Dosyası Sayısı 23 Milyonu Geçti

Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz nedeni ile vatandaşlar borcunu ödemekte zorlanıyor. İcra dosyası sayısı da son 12 yılda 2 buçuk kat arttı ve 23 milyonun üzerine çıktı. İcra dosyalarının sadece 7 milyonunun ödemesi alınabildi. İşte ayrıntılar…

İcra Dosyası Sayısı 23 Milyonu Geçti

İcra Dosyası Sayısı 23 Milyonu Geçti

Vatandaşlar son 12 yılda borçlarını ödemekte bir hayli zorlandı. Son gelen bilgilere göre son 12 yılda ortaya çıkan icra dosyası sayısı 23 milyonun üzerine çıktı. Bu dosyalardan sadece 7 milyonu çözüme kavuşabilirken diğer 16 milyon dosya ise hala mahkemede. Adalet Bakanlığı verilerine göre ülke genelindeki toplam icra dosyası sayısı 2003 yılında 9 milyon 305 bin 453 iken 2013 sonu itibariyle yeni gelen dosyalarla birlikte 21 milyon 838 bin 823'e yükseldi. Son bir buçuk yılda bir milyondan fazla icra dosyası açıldı. 2015 yılında geride kalan 6 aya bakıldığında ise toplam 23 milyon icra dosyası açıldı. Son 12 yılda icra dosyalarında görülen artış 2 buçuk kat oldu. Bu rakamlara göre ortalama her 4 haneden üçünün icra ile yüz yüze. Yani bir anlamda da her 4 kişiden biri icra ile karşı karşıya.

İcra dosyalarında görülen bu artışın en büyük nedeni olarak ise öz kaynak sıkıntısı yaşayan firmaların borçlanarak yatırım yapması, kredi ve kredi kartı kullanımının artması ve karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılması gösteriliyor. İcralık olan dosyaların yaklaşık 7 milyonu yıl içerisinde çözüme kavuşturuldu. Ancak bir sonraki yıla devreden dosya sayısı ise 16 milyonun üzerinde. İcra müdürlüklerinin takip ettiği tüm icra işlemlerinin hepsi ise alacak işlemi değil. İcra takibi Maddi bir alacak ifade etmese de yerine getirilmeyen her türlü yükümlülük için yapılabiliyor. Kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmasa da icra takibi yapılması mümkün. toplam icra dosyalarının sadece onda biri mahkeme kararı ile yapılmış olan icra takibi işlemleri olarak görünüyor.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE