Hurda Aracı Olanlara 10 Bin Lira Teşvik Verilecek

Halk arasında hurda araçlar için verilen teşvik ücreti olarak bilinen uygulamanın 16 yaşını geçmiş araçların hurdaya çıkarılması veya ihraç edilmesi durumunda hurda araçları olanlara yeni araç alımlarında 10 bin lira ÖTV indirimi uygulanıyor. Peki uygulanacak olan ÖTV indirimi ile ilgili neler söylendi? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz?

Hurda Aracı Olanlara 10 Bin Lira Teşvik Verilecek

16 yaşını doldurmuş araçlar için (16 yaşındaki araçlar da bu kapsama dahil ediliyor.) uygulanan ÖTV indirimi hurda araçların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkarılması durumlarında yeni otomobil alımlarında uygulanıyor. Yeni araç alımlarında uygulanacak olan ÖTV indirimi 10 bin lira olarak belirlendi. 10 bin liralık ÖTV indiriminden yararlanmak isteyipte ne yapacağını bilmeyen vatandaş bu indirimden nasıl yaralanacabilecek? Hangi araçlar indirim kapsamına dahil edilmeyecek?

İŞTE 10 BİN LİRA TEŞVİK PARASI DETAYLARI

16 ve üstü araçlar için yapılan hurdaya çıkarılma veya ihraç edilme durumlarında uygulanan 10 bin liralık ÖTV indirimi vatandaş tarafından büyük ilgi görüyor. Araçların yaşları belgelerinde yazılı olduğu yıl dikkate alınıp teşvikten yararlanıp yararlanamayacağına karar verilecek. Trafiğe çıktıkları yılın değilde daha sonraki yılın model yılını baz alan araçların yaşları hesaplanırken tescil belgelerinde yazılı olan yılın dikkate alınacağı belirtildi. Ve şu detaya da açıklamalarda yer verildi: Alınacak olan yeni aracın ihraç edilmiş veya hurdaya çıkarılmış olan araçla aynı cins olma zorunluluğu bulunuyor.

YORUM EKLE