Hiç Yardım Alamayana Mali Destek Yolda!

Korona salgını nedeni ile dar gelirli ailelere mali destek paketleri açıklandı. Buna göre hiç bir şekilde yardım alamayanlara mali destek paketi hazırlanıyor.

Hiç Yardım Alamayana Mali Destek Yolda!

Korona virüs salgını kapsamında vatandaşlara mali destek uygulamasını ön gören 1000 TL yardım destek paketlerinin ilk uygulaması geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından başlamıştı. Bu ödemelere ilişkin ise geçtiğimiz gün Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kapsamında genişletilerek yeni hanelere de ulaştırılacağının müjdesi verilmişti.

3. Faz olarak isimlendirilen bu aşamada yine milyonlarca ihtiyaç sahibinin 1000 TL devlet desteğinden yararlanması bekleniyor. İlgili destek ödemelerinin ilk fazı geçtiğimiz haftalarda uygulanmaya başlarken ardından ikinci ve üçüncü fazı da uygulanmaya başlanacak.

İlk Aşamada Kimler Ödeme Alacak?

1000 TL devlet desteği çerçevesinde ilk aşamada bu destekten 2 milyon 111 hanenin yararlanacağı açıklanmıştı. "Yaşlı aylığı, engelli aylığı, engelli yakını aylığı, silikozis aylığı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım, muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardım, öksüz yetim yardımı, muhtaç asker çocuğu yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, çoklu doğum yardımı, psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik düzenli nakdi yardım programı" çerçevesindeki ihtiyaç sahiplerine ödenecek.

İkinci ve Üçüncü Aşamalar

İkinci aşamada ise 2 milyon 300 haneye ödemeler başlayacak olup bu destekten ilk aşamada yararlanmayan kişilere ödemeler yapılacak. İkinci aşama ödemeleri ise henüz başlamadı. Üçüncü aşamada ise kimlerin ödeme alacağı henüz belirlenmemiş olup sosyal yardım havuzunda yer almayan ancak koronavirüs nedeniyle zor duruma düşen, işyeri kapanan, işten çıkarılan kişiler hedefleniyor. Bu nedenle oldukça geniş bir kesimin yardım kapsamında olabileceği ifade edilmektedir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Üçüncü aşama için yardım almak isteyenlerin başvuru yapması gerekmekte olup hazırlanmakta olan bir internet sitesi üzerinden başvurular alınacak. Konuya ilişkin açıklamalar ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

YORUM EKLE