Hazine Bakanı Albayrak' tan Asgari Ücret ve Enflasyon Hakkında Önemli Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak tarafından yapılan açıklamada, asgari ücrete ve enflasyona yönelik önemli ifadelere yer verildi...

Hazine Bakanı Albayrak' tan Asgari Ücret ve Enflasyon Hakkında Önemli Açıklamalar

Asgari ücretin belirlendiği tutarın enflasyona bir zararının dokunmadığını, enflasyon rakamlarıyla alakalı etkileşimin asgari ücretten kaynaklanmadığını aktaran Hazine Bakanı Berat Albayrak, ikinci döneme yönelik enflasyon beklentilerini de açıkladı. Açıklamasında enflasyon rakamının yüzde % 15 olarak beklendiğini ifade eden Albayrak " Böyle bir yansımayı öneren ekonomistlerin temellerinin ne olduğunu anlıyorum. Ancak, analitik bir bakış açısıyla, bu argüman hakkında iki önemli şüphem var. Bunlardan ilki, Türkiye'de TÜFE'nin temel etmeni uzun zamandır döviz kuru. Asgari ücretliler genellikle paralarını temel mal ve hizmetlere harcıyorlar. Bu yüzden, bu cephede oldukça sınırlı bir döviz talebi bekliyorum. Dolayısıyla, döviz kurundaki etki hiçe yakın olacak. İkincisi, ekonominin durumu ile ilgili. Negatif bir çıktı açığımız var. Yani, toplam talep, toplam arzdan düşük. Asgari ücret artışı, bazı mal ve hizmetlerde artan talebe dönüşecektir. Bu kesin. Ancak, kapasite kullanımı göz önüne alındığında, ekonominin artan talebi karşılamak için ek mal ve hizmetler üretmek için yeterli alana sahip olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, asgari ücret artışının enflasyon üzerindeki etkisi konusunda iyimserim. Etkisi oldukça hafif olacak." şeklinde konuştu.

Vatandaşların düşünceleri neler?

TÜFE' nin temel etmeninin döviz kuru olduğunu ve asgari ücretli vatandaşların bu aldıkları maaşları temel hizmetlere harcadıklarını ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sınırlı bir döviz talebi beklediğini dile getirdi. Açıklamasında döviz kurundan kaynaklı etkinin hiçe yakın olacağını ekonomideki durumun negatif bir çıktı açığıyla karşılarına geldiğini aktardı. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak' ın bu açıklamaları hakkında ne düşünüyürsunuz? Sizce enflasyon rakamları ve döviz kurunun asgari ücretli vatandaşa etkileri nelerdir? Yorumlar kısmından bizlere ulaşabilir, sesinizi gündeme taşıyabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 01:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER