Gram Altın 3,5 Yılın Rekorunu Kırdı

Dolara özenen altın değer kazanmaya devam ediyor. Dolar küresel piyasalarda değer kazandıkça altın da değerleniyor. Altın son üç buçuk yılın zirvesine oturdu. İşte ayrıntılar…

Gram Altın 3,5 Yılın Rekorunu Kırdı

Gram Altın 3,5 Yılın Rekorunu Kırdı

Doların son günlerde önlenemez yükselişi ile altın da değer kazanmaya başladı. Altının gram fiyatı 104,82 TL'ye çıkarak yaklaşık 3,5 yılın en yüksek seviyesini gördü. Doların küresel piyasalarda değer kazanması altının fiyatının artmasında çok etkili oldu. Dolar/TL fiyatı 2,72’yi gördü. Altının gram fiyatı da bunun etkisi ile son üç buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Dolara olan talep artınca dolar 2,72 seviyesine çıktı. Bu da altının gram fiyatına ivme kazandırdı. Dün 103,34 lira ile altının gram fiyatı ekim 2012'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Dün 103,08 liradan günü tamamlayan altın fiyatları bu gün yeniden yükseldi.

Altının gram fiyatı bu gün güne 103,11 lira seviyesinden başladı. Ancak gün içerisinde doların 2,7282 ile yeni tarihi zirvesini test etmesi sonrasında altın da yükselmeye başladı. Eylül 2011 tarihinden bu yana altın ilk defa 104,82 liraya çıkarak en yükseği gördü. Bu sayede geçen haftayı 102 lira sınırından tamamlayan altının gram fiyatının bu haftaki kazancı yüzde 2,7 oldu. Altının gram fiyatını değerlendiren analistler dolardaki yükselmenin devam etmesi durumunda gram altın fiyatlarının da yükseleceğini belirtti. Analistlere göre 101 lisa destek seviyesi, 105,6 seviyesi ise direnç konumu olarak görülüyor. Buradan da anlaşılacağı üzere altın gram fiyatı dolara orantılı olarak yükseliyor. Eğer dolardaki yükselme durmazsa altın gram fiyatlarının da önüne geçilemeyecek gibi görünüyor. Bu hafta altının haftayı yine yüksek fiyatlarla kapatması bekleniyor. Tabi dolar bir sürpriz yapıp düşüşe geçmezse.

 

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE