Google 2015 Yılında Hem Karını Hem Gelirini Arttırdı

Google 2015 mali yılının ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıklayarak yatırımcılarını sevindirecek bir tablo çizmesine karşılık finans dünyasındaki beklentinin çok olmasa da birazcık altında yer aldı. İşte Ayrıntılar…

Google 2015 Yılında Hem Karını Hem Gelirini Arttırdı

Google 2015 Yılında Hem Karını Hem Gelirini Arttırdı

Bu senenin ilk çeyreğini 17.3 milyar dolar gelirle kapatan internet devi, gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında artış yaptı. Şirketin operasyonel geliri ise bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 26 oranında arttı ve 4.45 milyar dolara yükseldi. Şuan finans dünyasının 17.5 milyar dolar gelir beklentisini kıl payı kaçıran Google’ın hisse başı kazancı da 6.57 dolar oldu. Şirketin hisse başı kazancının analistler 6.61 dolar olmasını düşünmüşlerdi.Reklam birimi şirketin gelirlerindeki aslan payını sağlamayı sürdürüyor. Fakat bu birimin performansının da dalgalı bir seyir izlediğini belirtmekte fayda bulunuyor. Yapılan ücretli tıklamalardan elde edilen gelir bir önceki yıla kıyasla yüzde 13 oranında artış gösterirken artış oranındaki gerileme beşinci çeyreğe yükseldi. Tıklama başı Google'n maliyeti de bir önceki yıla göre yüzde 13 oranında azalma yaşadı.

Oluşan tabloda web trafiğinin Google’ın gösterdiği reklamlardan henüz masaüstünde olduğu kadar ücret alamadığı mobil cihazlara kaymasında önemli bir rol bulunuyordu . Bu sorunu çözmek için Google'de akıllı telefonlarda gösterilen arama sonuçlarında mobil uyumlu siteleri ön plana çıkarma politikasını uygulamaya koydu. CEO’su Patrick Pichette mobil aramanın geride kalan çeyrekte şirket için önemli itici güçlerden biri olduğunu söyleyerek şirketin CEO’su Omid Kordestani de Google’ın çeşitli mobil uygulamalarının Android platformunun milyonlarca kişi için ne kadar önemli olduğunun üstüne bastı. Diğer gelir kalemlerine bakıldığında Google Play gelirlerindeki yüzde 23’lük artış dikkat çekerken Nexus cihaz gelirlerinin bir önceki yıla kıyasla azaldığı görüldü. Nexus satışlarındaki düşüşü geçtiğimiz yılki Nexus 7 satışlarının gösterdiği yüksek performansa ve Nexus 6’nın tedariğinde yaşanan sıkıntılara bağlı olduğunu belirten Patrick Pichette, Nexus 9’un adının geçmemesi ise tabletin istenilen satış performansını sergileyemediği için olduğunu belirtti.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE