Gıdaya 330 Milyar Lira Harcanıldı

Üretimin kuraklık don ve dolu gibi doğa olayları nedeniyle zarar görmesi sonucu artan işlenmemiş meyve sebze fiyatları hane bütçesinden gıdaya aktarılan payı da arttırdı. İşte ayrıntılar…

Gıdaya 330 Milyar Lira Harcanıldı

Gıdaya 330 Milyar Lira Harcanıldı

Geçtiğimiz sene Türkiye genelinde yerleşik ve yerleşik olmayan hane halklarının yaptığı harcamalar bir önceki yıla göre yüzde 9.1'lik artışla 1 trilyon 275 milyar lira olarak değişti. Şimdi milli geliri destekleyen önemli bileşenlerden yurt içi tüketim geçen yıl enflasyonla aynı düzeyde artış meydana geldi. Bu konuda iç tüketimin ekonomik büyümeyi desteklemede zayıf kalmasında vatandaşın kredi kanalıyla yaptığı harcamalara getirilen sınırlamalar yapıldı. Kuraklık don ve dolu gibi doğa olayları nedeniyle tarımsal üretimin zarar görmesi sonucu artan işlenmemiş meyve sebze fiyatları hane bütçesinden gıdaya aktarılan payı da arttırdı. Şuan gıda sektörü içki ve tütün harcamaları yurt içi tüketimin dörtte birinden fazlasını meydana getirdi. TÜİK Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre geçen yıl ulaşılan 1 trilyon 749 milyar 782 milyon liralık Gayri Safi Yurt içi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 72.9'u yurt içi tüketimden oluştu. Daha önce 2013 yılında cari fiyatlarla yerleşik ve yerleşik olmayan hane halklarının yurt içi tüketimi 1 trilyon 168 milyar 608 milyon 230 bin lira olarak gerçekleşti. Oluşan tutar 2014'te 1 trilyon 275 milyar 488 milyon 611 bin lira düzeyine yükseldi. İç tüketimdeki artış yüzde 9.1'e yükseldi.

Şimdi ki dönem de yerleşik hane halklarının yurt içi tüketimi 1 trilyon 192 milyar 174 milyon 119 bin lira ve yurt dışı tüketimi ise 11 milyar 104 milyon 530 bin lira olarak değişti. Türkiye'deki yabancıların tüketimi de 83 milyar 314 milyon 491 bin lira olarak belirlendi. Yabancıların ve yerlilerin Türkiye'de yaptığı harcamaların dağılımına bakıldığında ilk sırayı yüzde 25.9'luk pay ve 330.3 milyar lira ile gıda içki ve tütün bulunuyor. Yapılan bu harcamalar bir önceki yıla göre yüzde 13.6 arttı ikinci sıradaki ulaştırma ve haberleşme harcamaları 2013'e göre yüzde 12.1 artarak 264.6 milyar lira olarak gerçekleşti.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE