FLAŞ: Cumhurbaşkanı Erdoğandan Canlı Yayında EYT ve Andımız Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda EYT ve andımız konularına ilişkin flaş ifadelere yer verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın açıklamalarından tüm detaylar haberimizde...

FLAŞ: Cumhurbaşkanı Erdoğandan Canlı Yayında EYT ve Andımız Açıklaması

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Konusu

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte yaşa takılanlar için önemli açıklamalarda bulunarak, sosyal medyada olayların yanlış anlaşılmaların oluşmasına neden olduğunu ifade etti. EYT konusuyla ilgili çalışmaların yapıldığını ve bu bağlamda olumlu bir sonucun gündeme taşınması için ciddi bir çözüm süreci üzerinde çalışmaların yapıldığını vurguladı. Çözüm sürecinin meclis tarafından ortayaçıkarılacağından şüphesi olmadığına değindi. Açıklamasında "EYT karşımıza ülkemizin kaldıramayacağı bir yükün manzarası çıktı. Bu konuda kararı meclisimiz verecektir. Böylesine konulardaki hissiyatı milletimizle paylaşmaktan daha öte bir durum olamaz. Sosyal medyadaki kimi açıklamaların yanlış anlaşılmalardan kaynaklandığını düşünüyor ve üzülüyorum." ifadelerine yer verdi.

Andımız tartışması

Andımızla alakalı kararların çok fazla gündeme taşınmaya çalışıldığını ve burada bazı noktaların çarpıtıldığını ifade eden Erdoğan, Türkçülük kavramlarına ve andımızın değiştirilmesine yönelik ifadelere yer verdi. Açıklamasında "Aslında geri bıraktığımızı sandığım bir konuydu. 2013 yılında bu meseleyi çözmüştük. Yetki aşımı yaparak, malesef bu konudaki düzenlemeyi iptal etmiştir. Türkiye' yi geldiği yer itibariyle kesinlikle haketmediği bir yer haline sürükleyen bu karar, bir takım eski hastalıkların hala bünyemizde yaşadığını gösteriyor. Tek parti CHP'si döneminde yaşanan bir uygulamayı, bugünün demokratik, aydınlık Türkiye'sinde sürdürmeye çalışmak yanlıştır. Andın ilk halini Reşit Galip yazmıştır. İnsanları kafa taslarına göre sınıflandıran çalışmaları destekleyen bu kişi, Türkçe ezan zulmünün de mimarıdır. Andı yazan bu yahu. Bunun yazdığı andı biz hala tartışıyoruz. Daha sonra bu ant metni değiştirile değiştirile kullanılmıştır. Bizim en etkili andımız İstiklal Marşı'dır. İstiklal Marşı dışında bir andı tanımıyoruz, tanımayacağız. " ifadelerine yer verdi. Ek olarak " Ben Türküm, Türküm ben. Ancak şunu belirtmeliyim ki ben Türkçü değilim. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır. Yok. Her etnik unsur, kendi etnik unsuruyla iftihar edebilir. Türkte kürtte eder, ama cılık cılık etmez. Mesele bu. " şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 15:11
YORUM EKLE