Fındık Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Ülkemizin yeşil altını olarak bilinen fındığın bu yıl nisan ayındaki kardan etkilenmemesi üreticilerin ve bölge esnafını sevindirdi. Bu konuda Altınordu Ziraat Odası Başkanı Cörüt geçen yıl yaşanan zirai donun etkisini halen üzerimizden atamış değiliz bu nedenle nisanda yağan kar bütün üreticileri strese soktu ancak çok şükür korkulan meydana gelmedi diye açıkladı. İşte ayrıntılar…

Fındık Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Fındık Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Türkiye 'nin önemli ihraç ürünlerinin başında gelen fındığın bu yıl zirai dondan zarar görmemesi çiftçiyi çok sevindirdi. Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt AA muhabirine yaptığı açıklamada geçen sene fındığın zirai dondan çok fazla etkilendiğini söyleyerek bu yıl korktuğumuz başımıza gelmedi neyseki. Doğu Karadeniz'de geçen yıl yaşanan afet çok şükür bu sene olmadı diye söyledi. Nisan ayında en fazla etkili olan karın kendilerini korkuttuğuna işaret eden başkan biz geçen yıl yaşanan zirai donun etkisini halen üzerimizden atmayı başaramadık. O yüzden nisanda yağan kar bütün üreticileri strese soktu ancak çok şükür korktuğumuz başımıza gelmedi diye açıkaldı. Karadeniz doğu da 700 800 rakımdan yüksek bölgelerde kısmi olarak zirai don yaşandığını ancak orta ve sahil kesimde zirai donun olmadığını açıklayan Başkan Uğur fındığın büyük bölümü sahil ve orta kesimde yer alıyor. Genellikle yüksek rakımlı yerlerle oluşan kısmi don rekolteyi pek etkisi altına alamayacaktır. Ancak korktuğumuz yeniden başımıza gelseydi üreticilerimiz ve bölge ekonomisi açısından çok olumsuzluklar olurdu diye açıkladı.

Artık önümüzde ki süreçte üreticilerin bahçelerine iyi bakım yapmaları durumunda çok iyi bir rekoltenin beklendiğinin altını çizerek üreticilerimiz bahçeleri dondan zarar görmedi diye bakım yapmayı hiç bir şekilde ihmal etmeyin ve unutmayın. Eğer daha fazla ürün almak istiyorlarsa bahçelerinin ilaçlaması ve gübrelemesine zamanında yapsınlar diye uyardı. Ziraat Odası Başkanı Batı Karadeniz'de ise hasarın Doğu Karadeniz'e oranla daha fazla olduğu yönde bilgiler aldıklarını ancak genel anlamda fındıkta korkulanın olmadığını belirtti. Bu sene fındıkta zirai don olmamasına çok sevinen İsmail Kütük nisanda yağan kar biiz çok korkutmuştu ama çok şükür ki korktuğumuz şeyi yaşamadık umarım bundan sonrada yaşamayız diye konuştu.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE