FED Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Kredi Desteği Verecek!

Amerika Merkez Bankası FED küçük işletmelere ve orta büyüklükteki işletmelere kredi desteği verileceğini duyurdu. Bu krediden kimler faydalanır haberde.

FED Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Kredi Desteği Verecek!

ABD'nin merkez bankası olan ‘’FED’’ tarafından yapılan açıklama yapıldı. Açıklamada hastaneler, eğitim kurumları ve sosyal hizmet kuruluşları gibi kâr amaçlı çalışmayan kuruluşlara kredi desteği verilerek küçük ve orta ölçekli işletmelere ‘’Ana Cadde Borç Verme Programı’’ adı altında destek verilmektedir. COVİD-19 salgın hastalık nedeni ile birçok işletme finansal anlamda zorluk çekmektedir. Bu nedenle bu tür kuruluşlarda 50 çalışan sayısı 10’ a düşürüldü. Aynı zamanda bağış temelli fonlamalar ve diğer finansal destekler de kriterler göz önünde tutularak destek paketinin düzenlendiği FED tarafından vurgulandı.

BAŞVURU ŞARTI NEDİR?

Covid-19 salgın hastalıktan önce küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal durumları iyiydi. Ancak Dünya genelinde yaşanan pandemiden dolayı Washington da bulunan FED bankası da destek amaçlı kredi paketini müşterilerine sundu. Kredi kullanmak isteyen işletme sahiplerinin bankaya direk başvuru yapması istenmektedir. Ayrıca bir işletmeyi yönettiğine dair belge de banka tarafından istenmektedir. Bankanın asıl amacı yaşanan sıkıntıdan dolayı işletmeleri finansal açıdan destekleyerek işlerine devam etmesini sağlamaktır. Ancak bankanın tek şartı işletmelerde çalışan kişi sayısını düşürmemesidir. Bu kriteri uygulayan küçük veya orta ölçekli işletmelere kredi desteği FED tarafından verilmektedir. Öte yandan bankanın SMCCD (İkincil Piyasa Kurumsal Kredi Tesisi) kapsamında büyük işverenler için kredi mevduatlarını desteklemek amacı ile şirket tahvili alabileceği FED bankası tarafından duyuruldu.

YORUM EKLE