Evde Bakım Maaşı Yatırılan İller: 2019 Güncel Liste

Evde bakım maaşı verilen illere yenileri eklendi, 2019 güncel listesi ve evde bakım maaşı yatan şehirlerde değişiklik yapıldı, işte güncel liste.

Evde Bakım Maaşı Yatırılan İller: 2019 Güncel Liste

Sosyal devlet anlayışının bir ilkesi olarak bakıma ya da yardıma muhtaç kişi ya da kişilere devlet tarafından çeşitli fonlardan yardım yapılır ve evde bakım maaşı da bu ödeneklerden birisidir. 2019 yılında da uygulanmaya devam eden evde bakım maaşı uygulaması kapsamında 44 il uygulama alanı olarak belirlendi.

Hasta ya da çeşitli sebeplerle bakıma muhtaç olan anne ya da babasına bakan kişilere evde bakım maaşı verilmektedir. Şartları ve başvuru prosedürlerini yerine getiren adaylar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan 1027 TL evde bakım maaşı alabiliyor.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin bakıma muhtaç anne ya da babasına bakıyor olması gerekmektedir. Bakanlığın temsil kurumunun bulunduğu yerlerde hastayla ilgili doktor ve alınan sağlık raporuyla birlikte kuruma başvuru yapılması gerekiyor.

Ödemeler il il değişkenlik gösteriyor. Evde bakım maaşının alınabilmesi için haneye giren toplam paranın kişi başına bölündükten sonra asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Hangi İllere Veriliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bu yıl toplam 44 il için evde bakım maaşı veriliyor. İller şu şekilde:

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 20:53
YORUM EKLE