Ev Hanımlarına ve Annelere 2020'de Yeni Ödemeler ve Kolay Emeklilik Geliyor!

Aile ve Çalışma Bakanlığı ve ilgili bakanlıklar tarafından belirlenen tutarlarda annelere nakdi ödemeler yapılıyor. Bunlardan bir tanesi doğum parası, süt parası, emzirme ödemesi adı altındadır. Diğer yandan TBMM'ye sunulan kanun teklifine göre çalışmayan kadınlar emekli olabilecek.

Ev Hanımlarına ve Annelere 2020'de Yeni Ödemeler ve Kolay Emeklilik Geliyor!

Sosyal güvencesi bulunan kadınlara yönelik olarak TBMM'ye bir yasa tasarısı sunuldu. Buna göre herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve emekli olmak isteyen ev hanımları bu düzenleme sonrasında borçlanarak emekliliğine kavuşacak. Bu konuda belirlenen tutarda makul düzeyde olacak. Bu konudaki gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Annelere yapılacak destek ve ödemelerden bir tanesi doğum parasıdır. 2020 yılında sosyal güvenlik kurumları tarafından yapılan ödemeler ilk olarak 2015 tarihinde başlandı. Birinci çocuk için 300, ikinci 400 ve üçüncü bebeği olan annelere ise bir defalık 600 Tl ödeme yapılıyor. Bu ödemelere başvurular için SGK Müdürlüklerine başvuru yapılabilecek.

ANNELERE DEVLET DESTEĞİ

İŞKUR'un sunduğu hizmetlerden bir tanesi de yeni meslek edinmek isteyen annelere yönelik. Buna göre herhangi bir işte çalışmayan ev hanımları işkur iş başı programları sayesinde hem bir iş ööğreniyor. Öğrendikleri iş ile meslek sahibi oluyor. Öğrenirken de cep harçlığı olarak bir ödeme alıyor. 2020 yılında iş başı eğitim programı ödemesi 77 Tl olarak belirlendi.

İş hayatındaki annelere sağlanan kolaylıklardan bir tanesi emzirme izni. Bağkurlu olan anneler için emzirme ödeneği veriliyor. SSK lı çalışan anneler için bebeğini emzirme dönemlerinde yarım gün çalışma imkanları sunulması gerekmekte.

Geçtiğimiz aylarda açıklanan kreş yardımında ise çalışan annelere bazı illerde kreş yardım desteği sunuluyor. Kurumsal çocuk projesinden yararlanmak isteyen anneler için 10 bin kişilik kota belirlendi. Buna göre sosyal yardım çerçevesinde annelere yapılacak desteklerin ve yardımların detaylarını aktarmaya devam edeceğiz.

İŞİN OLSA

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE