Ev Hanımlarına Müjdeli Haber: Vergi Alınmayacak! İşte Detaylar

Ev hanımlarına e-ticaret işiyle uğraşmaları durumunda vergi mükellefiyeti ortadan kaldılıyor. İşte önemli düzenlemenin detayları...

Ev Hanımlarına Müjdeli Haber: Vergi Alınmayacak! İşte Detaylar

Evinde tarhana, el işleri, örgü, nakış, küçük hediyelik eşyalar gibi işler yapan ev hanımlarının e-ticaret sitesi açma durumunda mükellefiyetlikle karşılaşması sorununa, çözüm üretiliyor. Bilindiği üzere gelişen teknolojinin imkanlarından yararlanarak, internet üzerinden herşeyin satışını yapmak mümkün. Ev hanımlarının küçük ticaretleri için dahi açmış oldukları internet sitelerinden kar elde etmeleri, vergi mükellefiyetini doğuruyordu. Bu durum artık geçmişte kaldı.

E-ticaret ev hanımlarına vergi zorunluluğu getirmeyecek

Ev hanımları e-ticaret işlerinde 30 bin TL' ye kadar vergi muafiyetinden yararlanmaya devam edecekler ve sanki internet sitesi olmadan satış yapıyorlarmış gibi değerlendirilecekler. 30 bin TL üzerindeki kazançları için ise vergi muafiyeti ortadan kaybolacak ve vergilendirme sistemi devreye girecek. Konuya yönelik olarak yapılan açıklamada TESK Genel Başkanı Palandöken tarafından " İş yeri açmadan evde küçük çaplı üretim yapan ev kadınları bu faaliyetten ötürü vergi mükellefi değil. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı, e-ticaret yoluyla yapılan tüm satışları iş yeri açmış gibi kabul ettiği için ev kadınları e-ticarette vergiden muaf olamıyordu.Vergi mükellefi olmayan ev kadınları internet üzerinden 100 TL'lik sipariş aldığında tıpkı büyük bir sanayi kuruluşu gibi vergi ödemek zorunda kalıyordu. Üstelik bu faaliyetleri bir büyük şehir belediyesi sınırları içinde yapanlar, 800 bin esnafın yararlandığı basit usulden de yararlanamıyordu. TESK olarak yıllardır küçük çaplı üretim yapan ev kadınlarımızın desteklenmesi ve e-ticarete atılması için bu kanunun değişmesini talep ettik. Mecliste genel kurulun gündemine gelmeyi bekleyen bir torba yasa ile bu sorun çözülüyor. " ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER