Euro Yatırımcısına Dolardan Fazla Kazandırdı

Euro aylık en yüksek reel getiride Doları geçti. Yıllık en yüksek reel getiride ise Dolar en çok kazandıran yatırım aracı oldu. İşte ayrıntılar…

Euro Yatırımcısına Dolardan Fazla Kazandırdı

Euro Yatırımcısına Dolardan Fazla Kazandırdı

2015 yılı Haziran ayı Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK’in açıkladığı verilerde en yüksek aylık reel getiri yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 2,45 olarak Euro’da gerçekleşirken yine tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,24 oranında Euro’da gerçekleşti.

Aylık bazda getiri sağlayan diğer yatırım araçları ise yüzde 1,87 ile Dolar, yüzde 0,52 ile Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS), yüzde 0,43 ile külçe altın ve yüzde 0,15 oranı ile mevduat faizi oldu. Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi ise yatırımcısına yüzde 4,53 oranı ile kaybettirdi. Yıllık bazda bakıldığında ise yüzde 2,64 oranı ile Dolar, yüzde 1,29 oranı ile Devlet İç Borçlanma Senetleri, yüzde 0,91 oranı ile mevduat faizi, yüzde 1,20 oranı ile külçe altın yatırımcısına reel getiri sağladı. Yıllık bazda da BIST 100 Endeksi yine yüzde 3,80 oranında yatırımcısını zarara uğrattırdı.

Son üç aylık değerlendirmede Euro, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6,33, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,16 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. BIST 100 Endeksi TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,07 oranında ve Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,16 oranında yatırımcısına kaybettirerek en yüksek kayba neden oldu.

Dolar ise altı aylık dönemde TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12,51 oranında ve Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,74 oranında yatırımcısına getiri sağladı. BIST 100 Endeksi ise yine aynı dönemde en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE