Erken Emeklilik Yasası

Türkiye'de yaklaşık yirmi milyon çalışan insan emekli olacağı günü sabırsızlıkla bekliyorken şimdi de erken emeklilik yasasının çıkmasını iple çekiyorlar.

Erken Emeklilik Yasası

Erken Emeklilik Yasası

Çalışanlar, erken emeklilik yasası ile ilgili gelişmeleri merakla bekliyor. Yaşının gelmesini bekleyenler yada prim günü eksik olanlar ne yapacaklarını merak edenler, meraklarını haberimizle giderebilirler. Emeklilik, bütün çalışan insanların hep hayalini kurduğu bir gündür. Hayatını yıllarca çalışarak geçirmiş kişiler, erken emeklilik yasasının çıkıp hayatını biraz daha rahat yaşamanın hayilini kuruyor. Hayalleri süsleyen bu erken emekliliğin şartlarını tamamlamak sanıldığı kadar kolay değil. Erken emeklilik için çalışan kişinin, emeklilik yaşı şartı ve prim ödemelerinin ve sigortalı çalışılan gün sayısının tamamlanmış olması lazım. Ama bunun dışında sistem, erken emeklilik için bazı imkanlarda sunuyor. Vatandaşlar, erken emekli olabilmek için borçlanmayı bile göze alabiliyor. Kadınlar da doğum borçlanması, erkekler de askerlik borçlanması erken emekli olabilmeyi biraz daha kolaylaştırıyor. Bir takım meslekler de olan yıpranma payı da erken emeklilik için kolaylık sağlıyor.

 

Çalışanların hayallerini süsleyen erken emeklilik için bazı şartlar bulunuyor. Çalışan kişilerin işe ilk başladıkları yani sigortalarının ilk başladığı tarihden sonra kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yılın dolmuş olması gerekli. Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığına göre değişiklik olabiliyor. Bundan sonrasında ise emeklilik için gereken yaş sınırınıda geçmiş olması gerekli. Yani bu durumda 9 Eylül 1999 yılından önce sigortası başlamış kişi, daha ileriki tarihte sigortası başlayan kişilere göre çok fazla şanslı kişi konumunda oluyor. Söylenen bu tarihten daha ileri tarihte sigortası başlayan kişiler de erkeklerde 60, kadınlar da ise 58 yaş sınırını tamamlamış olması gerekli. Bundan sonraki aşamada da işe başlama tarihine, sigorta başlangıç tarihine göre prim günlerini çalışarak tamamlanmış durumda olmalı. Söylenen bu şartları tamamlamış olmak herkese göre pek de kolay değil. Fakat sistem bu şartları sağlayabilmek için bazı avantajlar sunarak vatandaşların işini biraz kolaylaştırmayı sağlıyor.

YORUM EKLE