EPDK’dan Zam Açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yanlış anlaşılmalar üzerine açıklama yapma gereği duydu. EPDK motorine 12 kuruş değil 1 kuruş zam geldiğini açıkladı. İşte EPDK’nın zam açıklaması.

EPDK’dan Zam Açıklaması

EPDK’dan Zam Açıklaması

 EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu), motorin fiyatlarına 12 kuruşluk bir zammın olmadığını açıkladı.

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu), bugün bazı basın mensuplarında motorin fiyatlarına 12 kuruş zam olmadığına dair çıkan haberler üzerine açıklama yaptı. 12 kuruşluk bir zammın kesinlikle olmadığını belirten Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu “TÜPRAŞ tarafından motorin fiyatlarına 1 kuruş zam yapılmış, bunun dağıtım şirketleri tarafından pompaya yansıtılması 1 ila 2 kuruş olmuştur” diye dile getirdi.

Petrol Piyasası Kanunu’na göre, petrol fiyatlarının 01.01 2005 tarihinden itibaren en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak serbest piyasa koşullarına göre oluştuğu, rafineri fiyatlarının endeksle oluşturulması, dağıtıcı ve nakliye paylarının tavanı gibi fiyatların dolaylı veya dolaysız olarak kamuca belirlenmesine ilişkin uygulamaların sona erdirildiği belirtilen açıklamada şu ifadeleri dile getirdi:

“Ayrıca petrol piyasasında dolaşımda tüm petrollerin fiyatı, ham petrol fiyatındaki değişimlerden etkilenmekle birlikte, her bir ürünün fiyat teşekkülünün arz-talep mekanizmasına göre ayrı ayrı oluştuğu, fiyatların oluşumuna etki eden birçok faktörün de bu süreçte rol oynadığı bilinmektedir. Ham petrol fiyatı ve benzin, motorin gibi ürünlerin kendi arz-talep koşullarının yanı sıra navlun bedeli, döviz kuru, ülkelerin mevzuatlarına göre gümrük vergileri, ÖTV ve KDV gibi diğer vergileme unsurları gibi hususlar yanında tarafların özel hukuk çerçevesinde aralarında kararlaştırdıkları unsurlar, belirli bir zamandaki konjonktürel gelişmeler gibi birçok husus fiyat oluşumuna etki edebilmektedir. Bu kapsamda Kurumumuz akaryakıt fiyatlarını belirlememekte, fiyatlar serbest rekabet ortamında piyasada belirlenmektedir. Diğer taraftan uluslararası piyasalardaki fiyat değişimlerinin sektör tarafından ülkemizdeki fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığı Kurumumuzca yakından takip edilmektedir.”

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE