Engellilere ve Evde Bakım Maaşı Alanlara Ramazan Bayramı İkramiyesi Verilecek mi?

1000 Tl Ramazan bayramı ikramiyesi için yeni gelişmeleri işin olsa okuyucularına aktarıyoruz. Engelliler, evde bakım maaşı alanlar ile bankadan emekli olanların bayram ikramiyesi ödemesi alıp almayacağını, 2021 yılında ikramiye ödemesi artışı olacak mı sorusunun cevabı haberde.

Engellilere ve Evde Bakım Maaşı Alanlara Ramazan Bayramı İkramiyesi Verilecek mi?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı son açıklamalara göre 13 milyon civarındaki vatandaşa bayram ikramiyesi ödemesi yapılacağı ifade edildi. Bu ödemelerden kimlerin faydalanacağının ve 2021 yılı Ramazan ayında ikramiye ödemelerinde herhangi bir artış olup olmayacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Bildiği gibi ilk olarak 2018 yılında başlatılan destek ödemesinin Ramazan ile Kurban bayramlarını kapsayacağı şekilde bir düzenleme yapıldı. 2018, 2019 ve 2020 yıllarında hesapları yatırılan tutarlarda herhangi bir enflasyon artışı gerçekleştirilemedi. Özellikle muhalefetin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde sunduğu önergeler arasında enflasyon oranında artışın gerçekleştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. 2021 yılı için ödeme tutarının Bin Tl'mi olacağı yoksa enflasyon artışı yapılıp yapılmayacağı konusunda bir resmi açıklama bekleniyor.

Engellilere bayram ikramiyesi verilecek mi?

İkramiye ödemeleri dul ve yetim aylığı alanlar emekliler olmak üzere toplam 13 milyonu yakın vatandaşı kapsayacak. Fakat dar gelirli engelli vatandaşlarımızın ödeme kapsamında olmaması özellikle pandemi döneminde derin üzüntüye neden olmuştur. Bu konuda atılan adımlar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan 5378 sayılı engelliler hakkındaki kanun değişikli teklifidir. Eklenecek bir ek madde teklifiyle engelli bireylere Ramazan Bayramı ile Kurban bayramında net asgari ücret tutarında ikramiye ödemesi yapılmasına, bu ödemelerin için başvuru şartlarında; Engelli kimlik kartına sahip olmak ya da tam teşekküllü devlet hastanelerinden en az %40 üzeri sağlık raporuna sahip olmak gerektiği ifade edildi. Ayrıca bu ödemelerinden herhangi bir kesinti, haciz işlem yapılmaması gerektiği kanun teklifinde sıralandı.

Evde Bakım Maaşı alanlara ramazan bayramı ikramiyesi ödenecek mi?

Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da öngürülenlerden bir tanesi olan enflasyon artışı ne kadar yapılması bekleniyor? Yıllık enflasyon oranında yüzde 16,19 oranında bir artış baz alındığında ikramiye ödemesi artışının 162 TL olması bekleniyor.

Ödeme tarihleri belli oldu mu? Mayıs ayının ilk haftasından itibaren ödemeler hesapları yatırmaya başlanması bekleniyor. Bu konuda vatandaşların Alo 170 hattından daha detaylı bilgi alabilmeleri mümkün olacaktır.

Kimlere ödeme yapılacak?

Sosyal Güvenlik Kurumunun yaptığı açıklamalara göre aşağıdaki sıralı olan hak sahiplerine ödeme yapılacaktır. Ayrıca vefat nedeniyle ödeme alacakların hisseleri oranında hesaplarına ikramiye yatırılacak. Örnek olarak eş vefatı nedeniyle %50 hisse sahibi olan 500 TL, hisse oranı %25 olan ise 250 lira ödeme gerçekleştirilecektir.

  • Emeklililer,
  • Ölüm aylığı alanlar,
  • şehit yakınları ile gaziler,
  • Geçici köy korucuları, 
  • Harp malullüğü aylığı alan erler erbaşlar, 
  • Şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular,
  • Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri,
  • Terörden zarar görmesi nedeniyle aylığa bağlanan siviller ve hayatını kaybeden hak sahipleri ödeme alabilecektir.

Banka sandığından emekli olanlar 400 bin kişi var!

Ayrıca banka ya da sigorta gibi özel sandıklardan emeklilik hak sahibi olanların Bayram ikramiyesini alamamaları neden ile sosyal medya üzerinden çok sayıda mesaj yazmaktadırlar. Bu vatandaşların sayısı ortalama 400 bin civarında olduğu ifade ediliyor. Emeklilere yapılacak ödemeler kapsamında olmadığından geçtiğimiz dönemlerde banka sandıkları 1000 TL vatandaşlara ödeme gerçekleştirmişti. Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olma şartı arandığından bu vatandaşların kapsam içine alınabilmeleri için yasal düzenleme yapılması gerekmektedir. 

Ramazan bayramı ikramiyesi hakkındaki düşüncelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Ödeme tarihilerini anında öğrenmek için mobil uygulamamızı indirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 00:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özgür
Özgür - 2 yıl Önce

Bir 100 gram ekmek 2 TL olmuş, ve her şey ateş pahası hiç bir bayramda ikramiye vermeyin, engeli maaşı nı ya 2.500 tl yapın yada hic orda burda reklam yapmayın bilmem 10 bin engeli vatandaşa bu kadar yardım etik demeyin. Engellilere en güzel yardım aylık 2.500 tl maaş almasıdır.

Özgür
Özgür - 2 yıl Önce

Neden engelliler hep en düşük maaşa tabi tutuluyor? Neden engelliler hep araka pılanda? neden sürekli enegli vatandaşlar, heyet raporları 2 yılık? Örnek benim heyet raporum hep 2 yılık ben böbrek nakli oldum bir daha böbrek yeşerecekmide hep 2 yılık rapor bana veriyorlar bu ne kadar saçma bir sistem, 2 yılda bir gidip rapor yeniliyorum raporumun süresi doluyor maaşım iptal oluyor tekrar raporu 2 yılık çıkartıyorum rapor çıkana kadar bir bakmışım her yere borçlu olmuşum hep zaman kaybı bazıları kadrolu memur olacak diye engeliler hep madur madur madur, anliyana tabi.? Bizim engelimizle dalga geçilmiş yazık günah biz önce Allah'a sonra devletimizin memurlarına bakıyoruz az adlet li olun bunun ahiretide var..

Burak Refref
Burak Refref - 2 yıl Önce

Allah devleten razı olsun İNŞALLAH, çay kaşığı ile veriyor, kepçe ile alıyor. Daha ne istiyek el hamdullah..

Yağmur
Yağmur - 2 yıl Önce

Engelli maaşı alanlara bayram ikramiyesi verilmeli öyle engelli olan kişiye bir bayram kıyafeti alsak hayat çok zor olmuş herşey çok pahalı ne olur bir bayram ikramiyesi de engelli vatandaşa olsun onlarda sevinsin

Ecem
Ecem - 2 yıl Önce

600 TL alıyorum hangi emekli 600 TL alıyor engellileri neden bu kadar küçümsüyorsun uz neden bunu görmezden geliyorsunuz bizimde ihtiyaçlarımız yok mu onlar mı Sadece pandemiye girdi annelere verilmesi gereken bir şeyi bir başkalarına veriyorsanız bizim günahımıza giriyorsunuz vebalini alıyorsunuz Bu kadar insanı hakkına giriyorsunuz yazıklar olsun diyeceğim ama ona da bile demeyeceğim 600 TL ile biz ne yapabiliriz diye düşünün ondan sonra engellilere bunu yapın

Burak
Burak @Ecem - 2 yıl Önce

Ayen öyle kardeşim oya gelince engellerden zorla oy alıyorlar hata görme engelli kardeşlerimiz var ben gördüm oy vaktinde sandığa araç ile götürüp akp mühürüne basıyorlar bir sigara parası cebine koyup evine bırakıyorlar gelde öleme bu durumuma..

ferdi
ferdi - 2 yıl Önce

Madem engelli maaşı alanlara bayram ikramiyesi diye haber var neden o zaman verilmiyor halk çok perişan durumda ac sefil engelli canibirsey istediğinde alıp yediremiyorum nedeni ise para yok keşke böyle engelli olmasaydı da kendi çalışıp kendisine baksaydı bu engelli maaşına muhtaç olmasaydı ne olur engellilere bir bayram ikramiyesi verin sesimizi duyun lütfen

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Enfigellilerede ödenmeli

yasin
yasin - 2 yıl Önce

Engelli maaşı alanlar bayram ikramiyesi alsınlar onlarda sevinsin bir onlarda bayramlık kıyafet alalım sevinme onlarında haki biraz onlar tok yesin ne olacak ne olur cimrilik yapmayın biraz engellileri düşünün ne olur sesimizi duyun lütfen