Enflasyonun Yüksek Olmasının Nedeni Gıda mı?

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı tarafından açıklanan enflasyon raporu hakkında değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Hürriyet köşe yazarlarından Uğur Gürses’de bu raporu değerlendiren bir yazı yazdı. İşte Gürses’in yazısının satırbaşları…

Enflasyonun Yüksek Olmasının Nedeni Gıda mı?

Enflasyonun Yüksek Olmasının Nedeni Gıda mı?

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Perşembe günü Enflasyon Raporu'nu İstanbul'da açıkladı. Yapılan açıklamaya baktığınızda sanki enflasyon için elinden gelen her şeyi yapmış ama iş sadece gıda fiyatlarına kalmış sanabilirdiniz. Merkez Bankası Başkanı yükselen tabloda hala enflasyondaki düşüş eğiliminden bahsediyor. Merkez Bankası Başkanı Başçı daha önce de petrol fiyatları düşerken baz etkisine de sarılarak erkenden faiz indirmeye başlamıştı. Daha sonra da politik baskıyla devam etmişti. Politik baskı ve erken faiz indiriminin sonuçları da Ocak-Nisan dönemindeki döviz kuru artışı yüzde 15 olarak karşımıza çıkmıştı.

Enflasyon bu durumdayken siz de Başçı’nın açıklamalarını 'görmez ve konuşmazsam yok sayılır' düşüncesi içinde algılamadınız mı? Öyle bir hikaye anlattı ki sanki enflasyonun tek nedeni gıda fiyatlarıydı. Merkez Bankası'nın 2015 enflasyon tahminini 1.3 puan yukarı güncelleyerek yüzde 6.8'e çekildiğini açıklarken, Erdem Başçı’da uzun uzun gıda fiyatlarına değindi. Başçı’nın enflasyon tahmini yüzde 5 ama gerçekleşme ihtimali de bir o kadar zor. En iyi ihtimalle yılsonunda enflasyon yüzde 7 olabilir. Erdem Başçı o gün akaryakıt fiyatlarındaki artış neredeyse birebir olarak taze sebze ve meyve fiyatlarına yansıdığını da söyledi. Erdem Başçı bu durumda bile hala insanlara siz alın bu aspirinle kendinizi tedavi edin demeye devam ediyor. İnsanlar da bu bekleyiş içinde hayaller dünyasında yaşamaya devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı bunları yaparken kur çalkantısını ve belirsizliği yükseltiyor.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE