Enflasyon Verileri Piyasalar İçin Belirleyici Olacak

Yurt içi piyasalar Üç günlük tatilin ardından açıklanacak olan nisan ayı enflasyon verilerine kilitlendi. Enflasyon Verileri Piyasalar İçin Belirleyici Olacak. İşte ayrıntılar…

Enflasyon Verileri Piyasalar İçin Belirleyici Olacak

Enflasyon Verileri Piyasalar İçin Belirleyici Olacak

Geçen haftanın son işlem gününde ABD'de pay piyasalarında yüzde 1'i aşan yükselişler görüldüğü sırada dolar endeksi de 94,50'den 95,30'a çıktı. Analistler cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor. Aynı zamanda analistlere göre pay piyasalarında sert dalgalanmaların devam edebileceğini belirtiyor. ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamaları ve bugün açıklanacak fabrika siparişleri verisi analistler tarafından büyük önem taşıyor. Yunanistan belirsizliğinin Avrupa tarafında devam etmesine karşılık avro/dolar paritesi yükseliş eğilimi devam ediyor. Pay piyasalarında Cuma günü işlem yapılmadı. Açık olan İngiltere'de FTSE 100 endeksi günü yüzde 0,36 yükselişle kapattı.

 

Geçen haftanın son işlem gününde Yurt içinde etkili olan satışlar nedeniyle BIST 100 endeksi perşembe günü yüzde 2,36 değer kaybetti. BIST 100 endeksi haftalık bazda da yüzde 1,88 düştü. Analistler, geçen hafta Fed kararlarının ardından döviz kurları ve faizlerin yükseliş eğilimini devam ettirmesinin pay piyasalarını negatif etkilediğini ifade ederek, yurt içinde nisan ayı enflasyon rakamları ve yurt dışında ise ABD tarım dışı istihdam verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağına dikkat çekiliyor. Ekonomistlerin beklentilerini TÜİK tarafından bugün açıklanacak TÜFE verisine ilişkin beklenti anketinde öğreneceğiz. Ankete katılan ekonomistlerin nisan ayı için enflasyon beklentileri en yüksek yüzde 1,83 ve en düşük ise yüzde 0,70 aralığında oldu.  

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE