Enflasyon Tahminini Merkez Bankası Yükseltti

Başkan Erdem Başçı 2015 yıl sonu enflasyon tahminlerini 1.3 puan yukarı güncelleyerek yüzde 5.5’ten yüzde 6.8’e yükselttiklerini belirtti. İşte ayrıntılar…

Enflasyon Tahminini Merkez Bankası Yükseltti

Enflasyon Tahminini Merkez Bankası Yükseltti

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bu yılki ikinci enflasyon raporunu belirtti. Bu senenin ilk çeyreği küresel finans piyasalarındaki oynaklığın devam ettiği bir dönem olduğunu belirten Başçı bu gelişmede küresel para politikalarındaki farklılaşmanın sürmesi normalleşme sürecine dair belirsizlikler ve iktisadi faaliyetteki zayıf seyir etkili olduğunu ve buna bağlı olarak da gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları zayıf seyrettiğini ve döviz kuru oynaklıkları arttığını açıkladı. Buna benzer şekilde gelişmekte olan ülke risk primleri de dalgalı bir görünüm sergilediğini söyleyen Başkan bu dönemde küresel büyüme zayıf seyretmeyi sürdürdü. Bununla ilgili ülke grupları ayrımına baktığımızda gelişmekte olan ülkelerde küresel krizden sonraki hızlı toparlanma döneminin ardından büyüme oranlarının bir gerileme sürecine girdiğini ve 2014 yılında kriz sonrası en düşük büyüme rakamlarına ulaşıldığını belirliyoruz. Yani gelişmiş ülkeler grubunda Amerika göreli olarak güçlü bir performans sergilemeye devam ederken yılın son çeyreğinde iktisadi faaliyetinde sınırlı da olsa canlanma gözlenen Avrupa’da büyüme halen zayıf devam ediyor. Bu yılın ilk çeyreğine ilişkin öncü göstergeler küresel iktisadi faaliyete dair çok sınırlı bir iyileşmeye işaret ederken Türkiye’nin dış talebi açısından oldukça önemli olan Avrupa ekonomisinde ise toparlanma belirtileri gözleniyor diye açıkladı.

Piyasalarda yaşanan oynaklığın etkilerini Türkiye ekonomisinde de gözlemlediklerini vurgulayan Başçı ülke risk primi göstergeleri ile Türk Lirası’nda dalgalanmalar yaşadıklarını söyledi ve sözlerine şunları ekledi küresel belirsizliklerin yoğun olduğu bu dönemin Türkiye ekonomisi açısından çeşitli fırsatlar ve zorluklar barındırdığı kanaatindeyiz. Diğer tarafta düşük seyreden emtia fiyatları girdi maliyetlerini olumlu yönde etkileyerek enflasyon ve dış denge üzerinde doğrudan iyileştirici etkisi var. Bir de ek olarak düşük düzeylerde seyreden enerji fiyatları kaynaklı harcanabilir gelir artışı büyümeyi destekleyebilecek bir faktör olarak görünüyor. Uzun vadeli düşük faizleri ise ekonomi açısından destekleyici bir unsur olarak belirliyoruz diye açıkladı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE